ΞΕΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ρεάλ Μαδρίτης: Στον τελικό της ACB με «σκούπα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας τη Βαλένθια με 85-78 και προκρίθηκε στους τελικούς της ACB

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε εισιτήριο για τους τελικούς της ACB, μετά τη νίκη της με 85-78 στην έδρα της Βαλένθια, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Η «Βασίλισσα» θα είναι έτσι για όγδοη συνεχόμενη σεζόν στους τελικούς του πρωταθλήματος και φυσικά θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Πρώτος σκόρερ για την νικήτρια ομάδα ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους.

Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ράντολφ με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι Καμπάτσο, Αγιόν και Τέιλορ, πρόσθεσαν από δέκα πόντους, ο καθένας.

Για τους ηττημένους, ο Ντούμπλεβιτς είχε 19 πόντους. Ο Φαν Ρόσομ πέτυχε 14 και οι Τόμας και Σάστρε από 11 αντίστοιχα.

Το παιχνίδι πάντως ήταν αμφίρροπο από την αρχή της αναμέτρησης. Η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-3.

Η Ρεάλ αντέδρασε και με τον Ράντολφ πέρασε μπροστά με 20-15, αλλά η Βαλένθια μείωσε σε 19-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι διατήρησαν την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα και πήραν προβάδισμα έως και 6 πόντων στη δεύτερη περίοδο, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +3 (38-35).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ξεκίνησε όμως η αντεπίθεση της Ρεάλ. Η ομάδα της Μαδρίτης αντέδρασε και έκλεισε την 3η περίοδο με προβάδισμα τριών πόντων (60-63).

Η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και το +7 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, με τους Ρέγιες, Γιουλ και Καμπάτσο να αναλαμβάνουν δράση.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης περιμένει τον αντίπαλό της, από την αναμετρήσεις της Μπαρτσελόνα με τη Σαραγόσα, όπου οι Καταλανοί προηγούνται με 2-0.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ Μαδρίτης: Στον τελικό της ACB με «σκούπα»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.