ΑΡΗΣΤΟΣ

Άρης: Ξένοι διαιτητές μέχρι να «σβήσει» ο ήλιος – Φαβορί κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Ο ΑΡΗΣτος σχολιάζει τα όσα έγιναν στο Γ. Καραϊσκάκης αλλά και την επερχόμενη αναμέτρηση του Άρη με τον Παναθηναϊκό.

Άρης: Η πρώτη αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League τελείωσε με τον ΑΡΗ να χάνει απ’ τους Μανούχο-Καραντώνη στο Γ. Καραϊσκάκης παρά την πολύ καλή του εμφάνιση!

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τον Θεό του πολέμου να απειλεί σοβαρά την εστία των γηπεδούχων σε δύο περιπτώσεις μια με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά και κυρίως την άλλη στο 26ο λεπτό με τον Χουάν Ιτούρμπε!

Απ’ την άλλη ο Ολυμπιακός είχε μια φάση με τον Ελ Αραμπί και ένα χαμένο πέναλτι που πραγματικά έγινε από μαρκάρισμα του Γκάνεα , αλλά στην αρχή της φάσης υπήρχε καθαρό φάουλ στον Σάσα ακριβώς έξω απ’ την γραμμή της περιοχής των γηπεδούχων που δεν δόθηκε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο ΑΡΗΣ δέχθηκε ένα φτηνό γκολ από κεφαλιά του Σισέ μετά από κόρνερ!

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε πιο επιθετικά έκανε μια διπλή ευκαιρία που πήγε πρώτα δοκάρι και μετά έσωσε ο καταπληκτικός Κουέστα. Ο ΑΡΗΣ που αμύνονταν σωστά, ισορρόπησε και έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις!

Σε μια από αυτές βγήκε ο Καμαρά μόνος του και κέρδισε ένα πέναλτι το οποίο σωστά ακυρώθηκε απ’ το Var!

Στη συνέχεια όμως οι παίχτες του ΑΡΗ άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και ο Καμαρά έκανε μια μαγική κάθετη στον Εντιαγέ ο οποίος βγήκε στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας βρέθηκε μόνος με τον αντίπαλο γκολκίπερ πλάσαρε ιδανικά και έφερε το ματς στα ίσα! Καμαρά Εντιαγέ και Κουέστα οι κορυφαίοι του ΑΡΗ ο οποίος αν είχε και Μαντσίνι με Ματέο στον Πειραιά θα ήταν ακόμη πιο δυνατός!

Από κει και πέρα το ματς έγινε ροντέο! Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με τον Ολυμπιακό σαν γηπεδούχο, ελαφρώς πιο επιθετικό αλλά τον Άρη να είναι φωτιά στις αντεπιθέσεις! Αντεπιθέσεις που έκοψε δύο φορές ο επόπτης σαν οφσάιντ χωρίς να περιμένει να εξελιχθεί η φάση και να ελεγχθεί από το Var! Ποιο Var; Το είδαμε κι αυτό μετά!

Και οι δύο ομάδες μπορούσαν να σκοράρουν όμως οι άμυνες ήταν καλά οργανωμένες και γκολ δεν έμπαινε από καμία! Και εκεί που όλα δείχνανε ότι το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο προς έκπληξη όλων σε μια απλή φάση απ’ αυτές που γίνονται δεκάδες σε κάθε ματς ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι για μαρκάρισμα του Φαμπιάνο στον Σισέ! Πέναλτι που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Αστεία κλασική φάση του αθάνατου ελληνικού ποδοσφαίρου! Κανένα πέναλτι φυσικά δεν υπήρξε και μπορούμε να πούμε περισσότερο επιθετικό φάουλ ήταν πάρα πέναλτι! Ο Σισέ πήδηξε για κεφάλια και έπεσε μόνος του πάνω στον ακίνητο ουσιαστικά Φαμπιάνο που απλά τον εμπόδιζε με τη παρουσία του εκεί! Ούτε τράβηγμα, ούτε ανατροπή υπήρχε ούτε καν υποψία ανατροπής! Ούτε καν στο Var μπήκε στο κόπο να πάει να τον ελέγξει ο Μανούχος!

Αλλά είπαμε πιο VAR; Εκεί ήταν ο γνωστός Καραντώνης που μάλλον συμφώνησε με την αστεία απόφαση του συναδέλφου του! Γνωστοί άλλωστε σε όλη τη φίλαθλη Ελλάδα Μανούχος Καραντώνης για την ικανότητα τους σαν διαιτητές για τα έργα και ημέρες τους!

Ύστερα αναρωτιούνται κάποιοι γιατί να έχουμε ξένους διαιτητές! Ξένοι μέχρι να σβήσει ο ήλιος! Ο χειρότερος ξένος θα ναι καλύτερος απ’ τους γνωστούς Έλληνες που έχουν γνωστές συμπάθειες!

Ένα πολύ θετικό γεγονός ήταν ότι λίγοι οπαδοί του ΑΡΗ φιλοξενήθηκαν απ’ τον Ολυμπιακό σε μια γωνιά του γηπέδου για να βοηθήσουν την ομάδα τους χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα όλοι μαζί ολυμπιακοί κι Αρειανοί στο 19ο λεπτό χειροκρότησαν τιμώντας τον αείμνηστο Άλκη!

Ο αείμνηστος Άλκης Καμπανός ενώνει όλους τους υγιείς οπαδούς της χώρας! Μακάρι αυτό να είναι μόνο η αρχή για να μπορούν όλοι οι οπαδοί να συνυπάρχουν σε όλα τα γήπεδα!

Με την ήττα του ΆΡΗ εκτός απ’ τον Ολυμπιακό που έκανε ένα σημαντικό ακόμη βήμα για να πάρει και τυπικά το πρωτάθλημα, μπορεί να χάρηκαν προσωρινά οι άμεσοι ανταγωνιστές του κυρίως ΑΕΚ και Παναθηναϊκός και κατά δεύτερο λόγο ο ΠΑΟΚ ο οποιος έχει ακόμη μια απόσταση ασφαλείας για τη 2η θέση, αλλά αυτή χαρά θα τους κοπεί σύντομα!

Ο ΑΡΗΣ, που είναι 2 βαθμούς πίσω απ’ την ΑΕΚ και 2 μπροστά από Παναθηναϊκό, ειδικά μετά την αλλαγή προπονητή, ο ΑΡΗΣ του Χέρμαν Μπούργος δείχνει ότι μπορεί να τους κερδίσει όλους μέσα έξω αρκεί να έχει νορμάλ διαιτησίες!

Κι αυτές θα τις έχει κυρίως αν γίνουν οι αγώνες με ξένους διαιτητές κι αυτή είναι η αλήθεια! Αυτό δυστυχώς δεν εξαρτάται απ’ αυτόν. Όμως ο Θεός του πολέμου πλέον παίζει πολύ καλή μπάλα, παίζει σωστά και στην επίθεση, σκοράρει πιο εύκολα, έχει αυτοπεποίθηση και καλή ψυχολογία για τη συνέχεια!

Το επόμενο ματς με τον Παναθηναϊκό στο Βικελίδης είναι κομβικό γιατί σε περίπτωση νίκης ξεφεύγει 5 βαθμούς απ’ τους πράσινους και πιθανόν να βρεθεί στη τρίτη θέση σε περίπτωση που η ΑΕΚ δεν κερδίσει τον συμπολίτη στο ΟΑΚΑ.

Φυσικά ο ΑΡΗΣ είναι το φαβορί για αυτό το ματς μένει μόνο να το αποδείξει στο γήπεδο! Είναι σαφώς καλύτερος απ’ τον Παναθηναϊκό και αυτή την εποχή σε καλύτερη κατάσταση! Πάντα όμως σε ένα ντέρμπυ χρειάζεται προσοχή γιατί δε θέλει πολύ να γίνει η ζημιά!

Όπως και να έχει υπάρχουν ακόμη πολλά παιχνίδια, αλλά είμαστε σίγουροι ότι ο Θεός του πολέμου θα κερδίσει στο τέλος την 4η συνεχόμενη ευρωπαϊκή του έξοδο.

Με τιμή

ΑΡΗΣτος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης: Ξένοι διαιτητές μέχρι να «σβήσει» ο ήλιος – Φαβορί κόντρα στον Παναθηναϊκό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.