ΑΡΗΣΤΟΣ

ΑΡΗΣτος: Παρά τη σφαγή στο Καραϊσκάκη, ο Άρης παραμένει 3ος στη βαθμολογία!

Ο ΑΡΗΣτος γράφει για την ήττα του Άρη στο Καραϊσκάκη και τις δύο καθοριστικές φάσεις, που δεν είδε το VAR.

ΑΡΗΣτος: Σ’ ένα ματς με ελάχιστες φάσεις ο ΑΡΗΣ έχασε απ’ τον Ολυμπιακό στο «Γ.Καραϊσκάκης». Ο ΑΡΗΣ ήταν μέτριος, όμως στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς υπάρχουν δύο φάσεις, που τουλάχιστον έπρεπε να ελεγχθούν στο VAR!

Σιγά μη τα βλέπανε! Στη μία φάση πεντακάθαρο απλωμένο χέρι ενός αμυντικού των γηπεδούχων, καθαρό πέναλτι ,στην ίδια φάση στα επόμενα δευτερόλεπτα μέσα στη περιοχή κλωτσιά και ανατροπή Μαντσίνι σε διεκδίκηση της μπάλας, πάλι πέναλτι!

Στην άλλη υπάρχει φανερό σπρώξιμο πάνω στον Τζέγκο!

Μετά τι να σχολιάσει κανείς; Από ‘κει και πέρα, το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν παιχνίδι κέντρου χωρίς να γίνει κάτι σπουδαίο αναφοράς. Η αμυντική λειτουργία του ΑΡΗ ήταν καλή και εύκολα κράτησε το μηδέν όμως επιθετικά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο.

Έκανε αρκετές επιθέσεις κέρδισε πολλά κόρνερ που όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα σε αντίθεση με τον αντίπαλό του, που σκόραρε από κόρνερ στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η αλήθεια είναι ότι μπήκε καλύτερα ο Ολυμπιακός και στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχασε μια ευκαιρία, είχε δοκάρι και έβαλε το γκολ.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δε τα κατάφερε. Δεν ήταν σε καλή μέρα αλλά και όταν υπήρχε υποψία να γίνει μια καλή ευκαιρία ο διαιτητής φρόντιζε να σφυρίξει έτσι ώστε να «καθαρίσει» τη φάση!

Αποκορύφωμα η φάση στο 92’, που δεν έδωσε πεντακάθαρο φάουλ στον Ιτούρμπε λίγο έξω και πλάγια απ’ την περιοχή, φάουλ, που θα ήταν επικίνδυνο για την εστία των γηπεδούχων!

Όσο κι αν φωνάζει η ΠΑΕ ΑΡΗΣ για ξένους διαιτητές είναι φωνή βοώντος εν τη ερήμω!

Με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ο Διαμαντόπουλος, στο Καραϊσκάκη ο Μανούχος μια χαρά σφύριξαν… για τους γηπεδούχους! Έπαιξε δεν έπαιξε καλά ο ΑΡΗΣ, έπρεπε να χάσει.

Πέρσι με ξένους διαιτητές δεν έχασε ούτε στο ΟΑΚΑ, ούτε στο Καραϊσκάκη, ούτε πουθενά στο λεκανοπέδιο! Είχε 3 νίκες και 2 ισοπαλίες!

Το πρωτάθλημα έχει εμβόλιμη αγωνιστική αυτή τη βδομάδα και ο Θεός του πολέμου πάει στη Κρήτη ως φαβορί, αφού είναι σαφώς καλύτερη ομάδα απ’ τον αντίπαλο του και με σύμμαχο τη παράδοση των τελευταίων ετών, να κάνει το αυτονόητο και να κερδίσει τον ΟΦΗ!

Ο σοβαρός ΑΡΗΣ εύκολα, όπως πέρσι (0-3,) ή δύσκολα, θα πάρει το τρίποντο για να παραμείνει στη 3η θέση της βαθμολογίας και να ξεκινήσει με νίκη το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος! Γιατί ο ΑΡΗΣ πάρα την ήττα του στον Πειραιά, στο γήπεδο, ουσιαστικά παραμένει τρίτος στη βαθμολογία με 23 βαθμούς.

Λίγο υπομονή και θα διορθωθεί και τυπικά ο βαθμολογικό πίνακας!