ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΚΑΤΟΣ

Έλεγχος διαιτησίας: Αν εξαιρέσεις το Φάληρο…

Έλεγχος διαιτησίας: Τρεις κόκκινες, ένα πέναλτι και ένα γκολ, ο… τραγικός απολογισμός από το ματς στο «Καραϊσκάκης». «Πούλησαν» την απόφαση στην Ξάνθη. Αναλυτικά ο έλεγχος διαιτησίας: ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 3-0 (Γκορτσίλας) Λίγο αγχωμένος, αλλά αρκετά καλός ο Γκορτσίλας. Σωστές αποφάσεις σε ένα εύκολο ματς, χωρίς λάθη στο πειθαρχικό και άψογη συνεργασία με βοηθούς και...

Έλεγχος διαιτησίας: Τρεις κόκκινες, ένα πέναλτι και ένα γκολ, ο… τραγικός απολογισμός από το ματς στο «Καραϊσκάκης». «Πούλησαν» την απόφαση στην Ξάνθη.

Αναλυτικά ο έλεγχος διαιτησίας:

ΑΕΛΑστέρας Τρίπολης 3-0 (Γκορτσίλας)

Λίγο αγχωμένος, αλλά αρκετά καλός ο Γκορτσίλας. Σωστές αποφάσεις σε ένα εύκολο ματς, χωρίς λάθη στο πειθαρχικό και άψογη συνεργασία με βοηθούς και VAR.

ΞάνθηΠΑΟΚ 1-1 (Βρέσκας)

Το χέρι του Λισγάρα στο 91′ δεν είναι πέναλτι. Ο Βρέσκας είπε «παίζετε» σωστά, αλλά ο Διαμαντόπουλος τον έστειλε στο μόνιτορ. Και ο Αρκάς ρέφερι δεν είδε παράβαση, αλλά επειδή ήταν μια φάση στις καθυστερήσεις που έκρινε αποτέλεσμα και ίσως και τον τίτλο, το πρωτόκολλο του VAR, επιτρέπει στους διαιτητές να «πουλήσουν» μια απόφαση που είναι κρίσιμη. Και ο Τεροβίτσας, ως παρατηρητής συμφώνησε οτι δεν υπήρχε πέναλτι.

«Μία OFR (οn field review) δεν θα πρέπει να είναι απαραίτητη για πραγματικές αποφάσεις όπως είναι η θέση μιας παράβασης ή ενός παίκτη (π.χ. offside), σημείο επαφής στο σώμα για χάντμπολ ή ένα φάουλ, μπάλα έξω από το παιχνίδι, γκολ/όχι γκολ. Οι OFR θα γίνονται κυρίως για «υποκειμενικές» αποφάσεις ή για να βοηθήσουν τον έλεγχο του αγώνα ή να «πουληθεί’ μια απόφαση».

Σωστά ακυρώνει ο Απτόσογλου το γκολ του Μπαξεβανίδη, αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Μπερδεύτηκαν κάπως με τις καθυστερήσεις, εξαιτίας του χρόνου που χάθηκε για τη φάση του 91′. Το ματς έπρεπε να λήξει 2-3 λεπτά νωρίτερα, αλλά ο ρέφερι έιναι ο απόλυτος χρονομέτρης του αγώνα.

ΆρηςΑτρόμητος 1-2 (Τζήλος)

Την είχε ανάγκη μια καλή διαιτησία ο Τζήλος. Ο Λαρισαίος ήταν καλός στο «Βικελίδης» και προσπάθησε να το κρατήσει χωρίς κάρτες το ματς και σε κάποιες περιπτώσεις που ξέφυγαν λίγο οι ποδοσφαιριστές.

ΟΦΗΛαμία 3-0 (Κομίνης)

Εν αντιθέσει με το «Καραϊσκάκης», στο ΟΦΗ – Λαμία το VAR το δούλεψε το…. μεροκάματο. Ο Κομίνης έβγαλε κακώς κόκκινη κάρτα στον Αραβίδη για το μαρκάρισμα στον Μεγιάδο στο 82′. Ο Ζαχαριάδης (VAR) είχε διαφορετική άποψη, έστειλε τον Κομίνη στο μόνιτορ και το λάθος διορθώθηκε.

ΟλυμπιακόςΠαναιτωλικός 2-0 (Τσαγκαράκης)

Διαιτητικό βατερλό στο «Καραϊσκάκης». Βούλιαξαν Τσαγκαράκης και Σέζος. Ο ένας χειρότερος από τον άλλο.

Στο 27′ ο Μπα κλώτσησε την μπάλα πάνω στον πεσμένο Ταχάρ. Ήταν δεύτερη κίτρινη που δεν έβγαλε ποτέ ο Κρητικός ρέφερι.

Το δολοφονικό χτύπημα του Μουνιέ, έστω και χωρίς πρόθεση, τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα, αντί για κόκκινη. Διαιτητής και VARιστας έδειξαν παντελή άγνοια του κανονισμού.

Στο 73’ ο Μαρσιάλ σπρώχνει τον Χασάν μέσα στην περιοχή. Ξεκάθαρη παράβαση πέναλτι και κόκκινη κάρτα για τον παίκτη του Παναιτωλικού. Ούτε ο βοηθός Σινιοράκης (Χανίων), ούτε ο Τσαγκαράκης, ούτε ο Σέζος το είδαν. Επιτυχία!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Καρσιώτης μετράει το γκολ του Ελ Αραμπί, αλλά οι Varιστες το ακυρώνουν. Ο σκόρερ είναι στην ίδια ευθεία με τη μπάλα και το γκολ έπρεπε να μετρήσει. Κάποτε πρέπει να τηρήσουν οι διαιτητές την υπέρ του επιτιθέμενου αμφιβολία.

ΠαναθηναϊκόςΒόλος 4-1 (Βάτσιος)

Σωστά ο βοηθός Παπαδάκης ακυρώνει το γκολ του Σέκενφελντ. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο παίκτης του Παναθηναϊκού.

Σωστά ακυρώθηκε και το γκολ του Τόρες στο 89′ από τον άλλο βοηθό (Αϊναλής).

Σωστές και οι δύο κίτρινες που έδειξε ο Βάτσιος στον Γκουαροτσένα..

ΠανιώνιοςΑΕΚ 1-1  (Ευαγγέλου)

Kάποιοι παρατηρητές διυλίζουν τον κώνωπα. Ο Ευαγγέλου ήταν πολύ καλός στη Νέα Σμύρνη. Μια κάρτα λιγότερη, μια περισσότερη, δεν έγινε και τίποτα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έλεγχος διαιτησίας: Αν εξαιρέσεις το Φάληρο…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!