FEATURED

1000ο Grand Prix και η ιστορία γράφει τους νικητές

Το συγκλονιστικό 1000o Grand Prix θα γιορταστεί στο SHARK Grand Prix de France αυτού του Σαββατοκύριακου, αλλά πού έγιναν τα άλλα μεγάλα GPs ορόσημο μεταξύ 1949 και 2023 - και ποιος κέρδισε σε αυτά;

Motorsport news: 1000ο Grand Prix και η ιστορία γράφει τον δρόμο της δόξας και τους νικητές… Ποιοι ήταν οι νικητές σε προηγούμενα ορόσημα Grand Prix; 100η, 200η, 300η και ούτω καθεξής – ποιοι αναβάτες στάθηκαν στην κορυφή σε κάθε σημαντικό ορόσημο του GP;

Το συγκλονιστικό 1000o Grand Prix θα γιορταστεί στο SHARK Grand Prix de France αυτού του Σαββατοκύριακου, αλλά πού έγιναν τα άλλα μεγάλα GPs ορόσημο μεταξύ 1949 και 2023 – και ποιος κέρδισε σε αυτά; Αποφασίσαμε να ρίξουμε μια μικρή ματιά:

100 – 1962 GP Ισπανίας (Montjuïc)
Το 100ο GP πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη με τα μηχανήματα 50cc, 125cc και 250cc να αποτελούν τα πλέγματα. Ο Hans Georg Anscheidt, τώρα θρύλος του MotoGP, κέρδισε τον εναρκτήριο αγώνα των 50cc, ενώ ο πρώτος νικητής του GP της Ιαπωνίας, ο Kunimitsu Takahashi, κέρδισε τον αγώνα των 125cc. Ο Jim Redman, ένας άλλος θρύλος του MotoGP, ήταν ο νικητής στην κατηγορία των 250cc.

Spa-Francorchamps-hosted-the-200th-GP-Moto-GP-grand-prix

200 – 1970 GP Βελγίου (Spa-Francorchamps)
Το διάσημο Spa-Francorchamps φιλοξένησε το 200ο GP την ώρα που ο Τζάκομο Αγκοστίνι βρισκόταν στο μεγαλείο του. Όπως ήταν αναμενόμενο, ο θρυλικός Ιταλός κέρδισε τον αγώνα των 500cc στο Βέλγιο στο δρόμο για να διεκδικήσει την πέμπτη διαδοχική κορωνίδα του στην κορυφαία κατηγορία. Ο Rodney Gould και ο Angel Nieto κέρδισαν τους αγώνες 250cc και 125cc, με τη νίκη του Nieto να είναι η πρώτη του στην κατηγορία. Ο Ισπανός Θρύλος τερμάτισε δεύτερος μετά τον Aalt Toersen στα 50cc GP.

300th-World-Champion-Pierpaolo-Bianchi-claimed-victory-Moto-GP-grand-prix
300 – 1978 GP Σουηδίας (Karlskoga)
300 GP σημειώθηκαν στη Σουηδία καθώς ο δύο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Pierpaolo Bianchi κέρδισε στον αγώνα των 125cc, ενώ ο Gregg Hansford κέρδισε διπλή νίκη στα 250cc και 350cc. Ο Barry Sheene κέρδισε το αγώνισμα των 500cc, αλλά το Βρετανικό είδωλο θα νικηθεί στον τίτλο του 1978 από τον «Βασιλιά» Kenny Roberts.

400th-GPs-Italys-Luca-Cadalora-beat-Fausto-Gresini-motogp-grand-prix.
400 – 1986 GP Γαλλίας (Le Castellet)
Ο Γάλλος Le Castellet σημείωσε 400 GP καθώς ο Ιταλός Luca Cadalora κέρδισε τον Fausto Gresini κερδίζοντας κορυφαίες διακρίσεις στην κατηγορία 125cc. Ο Carlos Lavado της Βενεζουέλας κέρδισε τον αγώνα των 250cc στο δρόμο του για να κατακτήσει ένα δεύτερο Πρωτάθλημα, καθώς ο Eddie Lawson στάθηκε στο κορυφαίο σκαλί στο γαλλικό GP 500cc για να τον βοηθήσει να κερδίσει επίσης έναν δεύτερο τίτλο.

500thBarcelona-Noboru-Ueda-Championship-motogp-grand-prix
500 – 1993 GP Ευρώπης (Circuit de Barcelona-Catalunya)
Το μισό του δρόμου. 500 GP ήρθαν και έφυγαν στη Βαρκελώνη με τον Noboru Ueda να παίρνει τη νίκη στην κατηγορία 125cc. Ο Max Biaggi ήταν ο νικητής των 250cc στο δρόμο του για να τερματίσει το P4 στο Πρωτάθλημα του 1993, καθώς ο Wayne Rainey σημείωσε την προτελευταία του νίκη στα 500cc στην καριέρα του.

600th-World-Champion-Kenny-Roberts-Jr-motogp-grand-prix.
600 – 2000 GP Καταλονίας (Circuit de Barcelona-Catalunya)
100 GP αργότερα και ήταν και πάλι η σειρά της Μπαρτσελόνα να φιλοξενήσει το τελευταίο ορόσημο. Η Simone Sanna και ο Olivier Jacque έλαμψαν στους αγώνες των 125cc και των 250cc, ενώ ήταν ο τελικός Παγκόσμιος Πρωταθλητής Kenny Roberts Jr που κέρδισε την τρίτη του νίκη της χρονιάς στην πρώτη κατηγορία.

700th-Yuki-Takahashi-edged-out-Alex-De-Angelis-motogp-grandprix
700 – 2006 GP Γερμανίας (Sachsenring)
Η Γερμανία ήταν το σκηνικό για το 700ο GP καθώς ο Mattia Pasini κέρδισε τον Alvaro Bautista για να κερδίσει τα 125cc. Ο Yuki Takahashi ξεπέρασε τον Alex De Angelis για τις διακρίσεις της μέσης κατηγορίας, καθώς ο Valentino Rossi ηγήθηκε μιας πρώτης τετράδας με διαφορά λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο για να κερδίσει μια διάσημη νίκη στο Sachsenring.

800th-motogp-grandprix-French-GP-Le-Mans
800 – 2012 GP Γαλλίας (Λε Μαν)
Ένα Σαββατοκύριακο Grand Prix που θυμάται ο Louis Rossi που διεκδίκησε μια ονειρεμένη νίκη εντός έδρας GP στον αγώνα Moto3. Ο Tom Lüthi και ο Jorge Lorenzo ήταν οι νικητές των Moto2 και MotoGP, με τον δεύτερο να κέρδισε τον δεύτερο τίτλο του στην κορυφαία κατηγορία.

900th-gp-Mir-Franco-Morbidelli-and-Marc-Marquez-motogp-grandprix
900 – 2017 Aragon GP (MotorLand Aragon)
Τρία πολύ γνωστά ονόματα μοιράστηκαν τα Moto3, Moto2 και MotoGP 25 βαθμών στο 900ο GP: Joan Mir, Franco Morbidelli και Marc Marquez. Και οι τρεις θα κέρδιζαν τους τίτλους στις αντίστοιχες κατηγορίες τους.

Ποιος θα βγει νικητής στο 1000o Grand Prix αυτό το Σαββατοκύριακο; Δεν θα αργήσει να το μάθουμε.

Αρθρο :MotoGP

Σας ευχαριστούμε που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσετε αυτό το άρθρο. Πιθανόν να σας ενδιαφέρουν και τα παρακάτω θέματα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «1000ο Grand Prix και η ιστορία γράφει τους νικητές», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.