Με τη συμμετοχή πολλών πρωταθλητές και πρωταθλητριών θα γίνουν την Τετάρτη 26 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη οι αγώνες στη μνήμη του Κώστα Σπανίδη

Με τη συμμετοχή πολλών πρωταθλητές και πρωταθλητριών θα γίνουν την Τετάρτη 26 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη οι αγώνες στη μνήμη του Κώστα Σπανίδη.

Με τη συμμετοχή πολλών πρωταθλητές και πρωταθλητριών θα γίνουν την Τετάρτη 26 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη οι αγώνες στη μνήμη του Κώστα Σπανίδη.

Τους αγώνες διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ και η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλονίκης στις εγκαταστάσεις του Καυτανζογλείου Σταδίου.

Στο πρόγραμμα των αγώνων εκτός από τα αγωνίσματα ρίψεων έχουν συμπεριληφθεί και άλλα αγωνίσματα δίνοντας έτσι αγωνιστικές ευκαιρίες σε πολλούς αθλητές να που προετοιμάζονται για τις διοργανώσεις που υπάρχουν στο υπόλοιπο της χρονιάς και σίγουρα έχουν εκλείψει λόγω της πανδημίας. Επίσης αρκετοί είναι που ήδη έχουν πάρει την πρόκριση για τις μεγάλες διοργανώσεις της ηλικιακής τους κατηγορίας και θα «τεστάρουν» την κατάστασή τους ενώ άλλοι θα επιδιώξουν να πάρουν την πρόκριση.

Μεταξύ των αθλητριών και των αθλητών που θα πάρουν μέρος είναι οι Κυριάκος Ζώτος (20.25μ), Οδυσσέας Μουζενίδης (19.92μ), Τάσος Λατιφλάρι (19.46μ) που έχουν τις καλύτερες επιδόσεις φέτος στη σφαιροβολία, ο Γιώργος Χριστακάκος στον ακοντισμό, οι Θεόδωρος Ζιώγας, Νίκος Πολυχρονίου και Παναγιώτης Κορακίδης στη σφυροβολία Κ20 όπου οι δύο τελευταίοι έχουν ήδη το όριο για τη συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό και στο Παγκόσμιο της κατηγορίας τους.

Στις γυναίκες θα πάρουν μέρος η Ηλιάνα Κοροσίδου (σφυροβολία) που δείχνει σταθερότητα φέτος στις μεγάλες βολές μετά τα 65.64μ που πέτυχε στην Τρίπολη το προηγούμενο Σάββατο, στον ακοντισμό η Ελίνα Τζένγκο, η Αναστασία Ντραγκομίροβα στη σφαιροβολία οι αθλήτριες που έχουν το όριο για το Ευρωπαϊκό και το Παγκόσμιο Κ20, η Σοφία Καϊσίδη στη σφαιροβολία, η Σταυρούλα Κοσμίδου στη σφυροβολία.

Στα άλλα αγωνίσματα του προγράμματος δυνατή κούρσα στα 400μ ανδρών αναμένεται με τους Μιχάλη Παππά, Γιώργο Λαμπρόπουλο και Χρήστο Κοτίτσα (και 800μ), στα 110μ εμπόδια Μιχάλης Κιάφας και Ηλίας Τοτολίδης ο οποίος θα επιδιώξει να πάρει την πρόκριση για το ευρωπαϊκό Κ23 14.50 όριο, 14.60 η επίδοσή του), Γιάννης Ρίζος, Στέφανος Τσολακίδης και Κώστας Κεφαλίδης στο επί κοντώ.

Στα 100μ των γυναικών αναμένεται δυνατός αγώνας με τη συμμετοχή της Μαρίας Γάτου, Πολυνίκης Εμμανουηλίδου και Κυριακής Σαμάνη η οποί θα αγωνιστεί και στα 100μ. εμπόδια όπου θα συμμετάσχει και η Πασχαλίνα Παπαδοπούλου και η Ευαγγελία Γαλένη σε μήκος και τριπλούν.

Οι ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Μετά την ολοκλήρωση των συμμετοχών, η οργανωτική επιτροπή διαμόρφωσε το ωρολόγιο πρόγραμμα το οποίο είναι:

ΝΕΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΩΣΤΑΣ ΣΠΑΝΙΔΗΣ 2021

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΜΑΪΟΥ – ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

 

Ώρα ΔΡΟΜΟΙ ΑΛΜΑΤΑ ΡΙΨΕΙΣ
16:00   ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Α-12 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ Κ20 Α-6
16:00     ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ  Α – 9
16:30 110μ. με ΕΜΠ. Α – 7 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Γ-3
16:45 110μ. με ΕΠΜ. Κ20 – 4   ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ  Γ – 7
17:00 100μ. με ΕΜΠ. Γ – 17 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Γ – 5 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ  Γ – 5
17:15 100μ. Α – 24 ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Γ – 11
17:30 100μ. Γ – 22  
17:45 800μ. Α – 11 ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Α-11 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ  Α – 8
18:00 800μ. Γ – 11 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Κ20 Α-9
18:15 3.000μ. Α-7 & Κ20-4 ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Α – 7 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ  Γ – 3
18:30 200μ. Α – 24 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Α-10 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ  Γ – 6
18:50 200μ. Γ – 24  
19:00   ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ  Α – 10
19.10 3000μ. με Φ.Ε. Γ – 6  
19:30 400μ. Α – 24 ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ Γ – 5 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ  Κ20 Α -6
19:45 400μ. Γ –  12