ΛΑΥΡΙΟ

Ρέθυμνο – Λαύριο 72-77: Ηντα πες «διπλό» μωρέ…

Την πρώτη του νίκη στη νέα σεζόν της Basket League πανηγύρισε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη... φεύγει με το «διπλό» από την Κρήτη. Επικράτησε 77-72 του Ρεθύμνου.

Την πρώτη του νίκη στη νέα σεζόν της Basket League πανηγύρισε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη… φεύγει με το «διπλό» από την Κρήτη. Επικράτησε 77-72 του Ρεθύμνου.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Τότε, οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα κατάφεραν να φύγουν μπροστά και να πάρουν τη νίκη.

Ξεχώρισαν ο Κακλαμανάκης (13π., 12ριμπ.) και ο Κουζέλογλου (11π.,13ριμπ.) από τους νικητές, ενώ από τους ηττημένους ο Στιβ Μπαρτ (25π.) έκανε όλη την καλή δουλειά, αλλά δεν αρκούσε.

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι (9-2 στο 4′, 17-4 στο 8′), αλλά το Λαύριο λεπτό στο λεπτό ροκάνισε τη διαφορά (17-10) με τον Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει με τρίποντο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι ομάδες βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής στο δεύτερο δεκάλεπτο (30-31 στο 17′) και συνέχισαν αντίστοιχα και στο τρίτο (60-56 στο 28′).

Με τρίποντο του Λούτζη (63-63) και δύο βολές του Κακλαμανάκη (65-65) το παιχνίδι παρέμενε αμφρίρροπο, όμως δυο καλάθια έβαλαν μπροστά του φιλοξενούμενους (67-71).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση, καθώς σημειώθηκε πτώση στην τάση του ρεύματος στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης, Μπαρτ 25 (7/9 δίποντα, 7/9 τρίποντα), Ραζής, 4, Ντάνιελς 2 (9 ριμπάουντ), Μπρέισι – Ντέιβις 17 (3), Σιγκούνας 6, Καλογιαννίδης 3 (1), Κλάντον 4 (0/4 βολες, 12 ριμπάουντ), Γκάιτον 8 (2), Ντάρχαμ 3 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Λούντζης 11 (1), Μιλόσεβιτς 8, Λαμπ 11 (1), Οντιάσε 2, Μαστρογιαννόπουλος 4, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 13 (12 ριμπάουντ), Νίξον, Κουζέλογλου 11 (13 ριμπάουντ), Μέλσον 9 (1).

Χολαργός – Κολοσσός 74-60: Καταιγιστικός στο 4ο δεκάλεπτο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέθυμνο – Λαύριο 72-77: Ηντα πες «διπλό» μωρέ…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.