LIVEGAMES

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 76-81 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός LIVE: Παρακολούθησε από το Sportime.gr τη ζωντανή εξέλιξη του αγώνα στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική
Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός LIVE

Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός LIVE: Το αιώνιο ντέρμπι από την Basket League είναι η αλήθεια πως είχε λείψει αρκετά.

Μετά από το 2019 και εκείνον τον παραλογισμό και πάλι οι δύο αντίπαλοι θα δώσουν αγώνα για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι θα έχουν κανονικά στη διάθεσή τους τον Λιβιό Ζαν Σαρλ και από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει τον Χάουαρντ Σαντ Ρος στην αποστολή του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά και βρέθηκε να προηγείται με 6 πόντους στα μισά της περιόδου (8-2). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει κάνοντας ένα 7-0 σερί.

Με τρίποντο του Νέντοβιτς οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη πήρε και πάλι προβάδισμα με 6 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και πάλι και με κάρφωμα του Παπαγιάννη πήρε και πάλι το προβάδισμα (29-31). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 36-33 για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 6 πόντους, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός το μάζεψε και μάλιστα προσπέρασε στο σκορ.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έσφιξαν την άμυνα τους και ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να συνδεθεί με το καλάθι.

Για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε διψήφιο προβάδισμα.  Μετά από αρκετή ώρα ο Παναθηναϊκός σκόραρε και μείωσε στους 11 (56-45).

Ο Παναθηναϊκός από το -14 κατέβασε τη διαφορά στο -6 και ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Φαλ.

Ο Μουσταφά Φαλ έκανε όλη τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο παρκέ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε κι άλλο στους 4, αλλά ο Βεζένκοφ με 2/3 βολές έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό.

Ο Νέντοβιτς έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 69-70.