ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 4-2: Επική πρόκριση!

Ο Δικέφαλος στα έξι τελευταία λεπτά της παράτασης πέτυχε δύο γκολ και πήρε την πρόκριση!
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 4-2:  Επική πρόκριση!

Έξι λεπτά πριν το τέλος της παράτασης ο ΠΑΟΚ ήθελε δύο γκολ για να προκριθεί και ήταν με το… ενάμιση πόδι εκτός τωβ ημιτελικών του Κυπέλλου. Ωστόσο μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Δικέφαλος πήρε μία επική πρόκριση επί του Πανιωνίου (4-2 το σκορ) με το γκολ του Άκπομ στο 114΄και του Βιεϊρίνια με πέναλτι στο 119΄.

Ο ΠΑΟΚ έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε τρομερά ποσοστά κατοχής μπάλας και 21-0 κόρνερ αλλά πολλά αμυντικά κενά που εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος.

Στο 7΄το απευθείας σουτ του Κρέσπο απο τα δέκα μέτρα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ ενιώ στο 9΄ ο Ενρίκε ελευθερώθηκε και έπιασε καλό σουτ έξω απο την περιοχή ωστόσο έστειλε την μπάλα δίπλα απο το οριζόντιο δοκάρι. Στο 11΄ο Δημήτρης Πέλκας τραυματίστηκε και στη θέση του μπήκε ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ ενώ στο 25΄ ο Σκούλας αρνήθηκε πέναλτι σε ανατροπή εις βάρος του Κρέσπο.

Το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά, ο ΠΑΟΚ πίεσε και άλλο και στο 32΄κατάφερε να σκοράρει όταν μετά από γύρισμα του Λημνιού, ο Κότνικ έκανε μία ασταθής απόκρουση και ο Μπίσεσβαρ έξω απο την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο ένα λεπτο μετά οι “καυνέρυθροι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Πασχαλάκης είπε “όχι σε τετ α τετ του Τσιλούλη αλλά στη συνέχεια και μετά από κόντρες ο Ντουρμισάι έγινε κάτοχος της μπάλας απο τα δέκα μέτρα περίπου και βρήκε στόχο απο διαγώνια θέση για το 1-1.

Πλέον ο Πανιώνιος είχε ξανά πάρει σκορ πρόκρισης ενώ ο Δικέφαλος που ήθελε δύο τέρματα αύξησε την πίεση του. Το ματς ωστόσο είχε πολλούς τραυματισμούς και ο χρόνος περνούσε γρήγορα για τους γηπεδούχους. Στο 44΄ ο Σάχοφ με κεφαλιά έξω απο την μικρή περιοχή του Κόντιν παραλίγο να γίνει σκόρερ ενώ ο τρίτος έδειξε πέντε λεπτά καθυστερήσεις με τον Πανιώνιο να κρατάει τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ μακριά απο την περιοή του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να χάνει ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ όταν ο Λμηνιός στο 46΄ γύρισε την μπάλα στον Μπίσεσβαρ, ο Ολλανδός έκανε το σουτ απο το ύψος του πέναλτι αλλά κόντραρε σε αμυντικό του Πανιωνίου. Πλέον η εικόνα του παιχνιδιού ήταν με τον Πανιώνιο να αμύνεται με δέκα παίκτες ,και τον ΠΑΟΚ έοντας κατοχή να χάνει τον τρόπο να μπει στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 53΄ για τους “ασπρόμαυρους” όταν ο Σβιντέρσκι πήρε την μπάλα με πλάτη γύρισε έκανε ένα “σκάψιμο” με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απο τη συμβολή των δοκαριών του τέρματος του Πανιωνίου.

Ο χρόνος περνούσε υπέρ του Πανιωνίου που προσπαθούσε να βγει σε αντεπίθεση ώστε να σκοράρει και να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση και ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε να βάλει όλα του τα “όπλα” στον αγωνιστικό χώρο καθώς στο 56΄ αντικαταστάθηκε ο Λημνιός απο τον Τσούμπα Ακπόμ. Πέρασαν μόλις πέντε λεπτά για να απειλήσει ο ΠΑΟΚ με τον Ενρίκε να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 61΄ καθώς ο Βραζιλιάνπς μπήκε μέσα στην περιοχή απο τα δεξιά ανενόχλητος έκανε το σουτ αλλά του είπε “όχι” ο Κότνικ που μετά δέχτηκε κίτρινη κάρτα για καθυστερήσεις.

Ο ΠΑΟΚ είχε 75% κατοχή ως το 66΄ της αναμέτρησης αλλά ο Πανιώνιος απέκρουε όλες τις επιθέσεις των αντιπάλων. Στο 73΄ οι γηπεδούχοι έχασα άλλη μία μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σβιντέρσκι δεν μπόρεσε να στείλει τα δίχτυα με σου έξω απο την μικρή περιοχή. Ένα λεπτό μετά ο Λουτσέσκου πέρασε τον Μάτος στο παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος έπαιξε δεξί μπακ και ο Βιεϊρίνια πήγε στα εξτρέμ με τους Θεσσαλονικείς να τα παίζουν όλα για όλα. Στο 79΄ ο Άκπομ έχασε μία απίστευτη ευκαιρία όταν μετά σέντρα του Βιεϊρίνια έπιασε την κεφαλιά έξω απο τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να φεύγει “ξυστά” απο το δεξί δοκάρι τους τέρματος του Πανιωνίου. Η αφόρητη πίεση του ΠΑΟΚ τελικά είχε αποτέλεσμα αφού στο 83΄ μετά απο κόρνερ του Γιαννούλη ο Σβιντέρκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα απο την μικρή περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ πλέον βγήκε όλος μπροστά για να πάρει την πρόκριση αλλά σε μία αντεπίθεση με τον Τσιλούλη στο 88΄ ο Πανιώνιος έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης για να πάρει την πρόκριση αφού ο Πασχαλάκης είπε “όχι” σε τετ α τετ με τον Έλληνα ποδοσφαιριστή. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στην παράταση ο Πανιώνιος “σόκαρε” τον ΠΑΟΚ καθώς σε μία αντεπίθεση ο Κάμαρα πήρε μέτρα που του άφησε ο Ίνγκασον, έπιασε το σουτ μπροστά στον Ισλανδό και ο Πασχαλάκης δέχτηκε το γκολ με την μπάλα να περνάει ανάμεσα απο τα πόδια του. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν έτσι το 2-2 και είχαν ξανά σκορ πρόκρισης με το γκολ να πανηγυρίζεται έξαλλα απο παίκτες και προπονητικό τιμ. Ο Δικέφαλος “παγωμένος” πλέον δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου της παράτασης ο Άκπομ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Σκουλά έδωσε επιθετικό φάουλ πάνω στον Κρέσπο. Στο 111΄ κεφαλιά του Μάτος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ στο 114΄ ο Άκπομμ σημείωσε το 3-2 μετά απο συνεργασία των Βιεϊρίνια-Ολιβέιρα. Ο ΠΑΟΚ ήθελε όμως άλλο ένα γκολ για να είναι αυτός που θα πάει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο 1116΄ ο Κόρμπος χτύπησε και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Πανιώνιο να μένει με δέκα παίκτες. Ένα λεπτό μετά όμως έγινε η φάση του αγώνα! Ο Μίσιτς έπιασε το σουτ ο Μαθάτης βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Σκούλας καταλόγισε το πέναλτι! Ο Βιεϊρίνια στο 1118΄ ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ σημείωσε το 4-2 και έστειλε τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά!

Οι παίκτες του Πανιωνίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα και δεν ήθελαν να κάνουν σέντρα. Το θέμα συζητήθηκε για αρκετή ώρα με τον Πανιώνιο να έχει λόγω αποβολής του Μανθάτη εννιά παίκτες πλέον και τελικά ο Σκουλλάς σφύριξε την λήξη του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 1-0 (32΄ Μπίσεσβαρ), 1-1 (34΄Ντουρμισάι), 2-1 (83΄ Σβιντέρσκι), 2-2 (94΄ Καμαρά), 3-2 (114΄ Άκπομ), 4-2 (119΄ Βιειρίνια)

MVP: Ο Βιεϊρίνια έδωσε ασίστ, έπαιξε μπακ και εξτρέμ βοηθώντας στα μέγιστα αλλά πέτυχε και το κρίσιμο πέναλτι στην εκπνοή

ΠΑΝΩ: Ο Ντουρμισάι έπαιξε με πάθος, σκόραρε και ήταν μόνιμη απειλή για τον ΠΑΟΚ στις αντεπιθέσεις της ομάδας του.

ΚΑΤΩ: Ο Ίνγκασον ήταν ο χειρότερος παίκτης του ΠΑΟΚ μαζί με τον Ενρίκε αλλά ο Ισλανδός έχει ευθύνη και για τα δύο γκολ που δέχτηκε ο ΠΑΟΚ

ΔΙΑΤΗΣΙΑ: Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μανθάτης μοιάζει να βρίσκει την μπάλα με το χέρι που ήταν σε αφύσικη θέση και ο διαιτητής Εμμανουήλ Σκουλάς έδωσε το πέναλτι που έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ αν και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Στην αρχή του αγώνα ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε πτώση του Κρέσπο ενώ έπρεπε να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Καμαρά.