ΠΑΟΚ BC

ΠΑΟΚ- Σομπατέλι 80-89: «Κλάταρε» μετά το 33΄

ΠΑΟΚ- Σομπατέλι 80-89: Ο ΠΑΟΚ έπαθε «κλάταρε» μετά το 33΄ και έτσι ηττήθηκε με 80-89 από την Σομπατέλι στην Πυλαία στην 9η Αγωνιστική BCL. Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στο 3-6 και η πρόκριση φαντάζει πιά σχεδόν αδύνατη. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε έναν μαγικό Νόουλς (είχε 11π., 6ριμπ.), ενώ πήρε 8 επιθετικά ριμπάουντ με...

ΠΑΟΚ- Σομπατέλι 80-89: Ο ΠΑΟΚ έπαθε «κλάταρε» μετά το 33΄ και έτσι ηττήθηκε με 80-89 από την Σομπατέλι στην Πυλαία στην 9η Αγωνιστική BCL. Ο ΠΑΟΚ είναι πλέον στο 3-6 και η πρόκριση φαντάζει πιά σχεδόν αδύνατη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε έναν μαγικό Νόουλς (είχε 11π., 6ριμπ.), ενώ πήρε 8 επιθετικά ριμπάουντ με τα 6 να τα έχει ο Νόουλς! Από την άλλη, όμως, η άμυνά του έμπαζε από παντού, ενώ οι Ούγγροι έβαζαν τα τρίποντα (είχαν 4/6 έναντι 0/3 του ΠΑΟΚ).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ (10-15 στο 5΄.20΄΄). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (16-17 στο 7΄.30΄΄).

Οι Ούγγροι όμως, απάντησαν με δυο απανωτά τρίποντα και πήγαν στο + 7 (19-26 στο 9΄.30΄΄) και τελικά η πρώτη περίοδος έληξε 21-26.

Κατάρρευση ΠΑΟΚ μετά το 14΄

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πάλι σε απόσταση αναπνοής στο 14΄ (29-30). Εκεί, όμως, οι Θεσσαλονικείς έπαθαν «βραχυκύκλωμα».

Η Σομπατέλι συνέχισε τον βομβαρδισμό από τα 6.75μ. (είχε 4/6τριπ. στην δεύτερη περίοδο, ενώ στο πρώτο μέρος είχε συνολικά 8/14, έναντι 2/8τριπ. του ΠΑΟΚ), έτρεξε, πίεσε. Στα επόμενα 6 λεπτά οι Ούγγροι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 21-8 και προηγήθηκαν με 14π. (37-51) στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Βρέθηκε να χάνει και με -17 ο ΠΑΟΚ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και στους 16 πόντους (37-53 στο 20΄36΄΄) και στο 23’.40΄΄ πήγε στους +17 (42-59).

Αγρίεψε και γύρισε το ματς

Ο ΠΑΟΚ αγρίεψε μετά το 27΄.09’’ (46-63) παρά το ότι… ταλαιπωρούσε τα στεφάνια από τα 6.75μ. (2/12τριπ. έως το 30’). Και με ηγέτη τον Σμιθ γύρισε το ματς στην τέταρτη περίοδο.

Αρχικά έκανε ένα σερί 8-0 με κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και την πήγε στο -9 (54-63 στο 30΄).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήγε το ματς στον πόντο (66-67 στο 33΄.17΄΄). Οι Θεσσαλονικείς είχαν πετύχει από το 27΄.09΄΄ (46-63) ως εκεί ένα επικό επιμέρους σκορ 20-4 μέσα σε 6’.08΄΄!

Έπαθε «μπλακ άουτ» ο ΠΑΟΚ

Στη συνέχεια, όμως, ο ΠΑΟΚ έμεινε τελείως από βενζίνη, ενώ η Σομπατέλι πάτησε το γκάζι ως το τέρμα. Οι Θεσσαλονικείς έπαθαν «μπλακ άουτ» και οι Ούγγροι έκαναν ένα σερί 9-0  και πήγαν στο +12 (66-78 στο 35’.05’’) και το ματς τελείωσε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 37-51, 54-63, 80-89

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 10 (2τριπ., 5ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.). Σαρικόπουλος 7 (6ριμπ.), Σμιθ 31 (6/6βολ., 8/15διπ., 3/6τριπ.),, 1ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.). Τσόχλας 3 (1), Ουίγκινς 9 (5ριμπ., 2κλεψ.), Εγκεκέζε, Καραμανώλης, Νόουλς 13 (1/4βολ., 6/7διπ., 8ριμπ., 1κοψ.), Λιούις 5 (1τριπ., 5λαθ.), Μαργαρίτης 2, Σχίζας).

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Οκορν): Ρέντικ 14 (7/12διπ., 8ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Ουάσιγκτον 9 (3/6τριπ.), Περλ 9 (4ριμπ., 4ασ.), Βάραντι 13 (1τριπ., 7ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Χούκερ 9 (1τριπ., 3ριμπ., 7ασ.), Μπένκε 11 (2τριπ., 3ριμπ., 3ασ.), Λέικ 8 (5ριμπ.), Φιλιποβίτι 10 (2).