ΓΑΛΛΙΑ

Εμφατική… λύτρωση για Παρί Σεν Ζερμέν (vid)

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 0-2, η Νιμ ισοφάρισε 2-2, αλλά το τελικό σκορ έγραψε 2-4

Τα… χρειάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στη Νιμ, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει 4-2 εκτός έδρας και να φτάσει στο 4Χ4 στη Ligue 1.

Ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 36′ και ο Ντι Μαρία διπλασίασε το προβάδισμα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) στο 40′, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν τα δόντια τους.

Στο 63′ ο Μπομπισόν μείωσε και στο 71′ ο Σαβανιέ ισοφάρισε με πέναλτι, το οποίο υποδείχθηκε με τη χρήση του VAR.

Η Νιμ απέδειξε ότι είναι άξια αντίπαλος, αλλά η Παρί δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει βαθμούς, με συνέπεια να πατήσει γκάζι, να ανακτήσει το προβάδισμα με τον Εμπαπέ στο 77′ και να κλειδώσει τη νίκη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καβάνι.

Σαβανιέ και Εμπαπέ αποβλήθηκαν στην εκπνοή της αναμέτρησης, το τέλος της οποίας βρήκε τους πρωταθλητές στο +3 από την Ντιζόν (παίζει το βράδυ με την Καέν)

ΝΙΜ: Μπερναρντόνι, Αλακούς, Μπριανκόν, Ντιαλό (46′ Μπομπισόν), Ζιλόμ (66′ Ντεπρές), Λαντρέ, Πακιέζ, Ριπάρ, Σαβανιέ, Τιούμπ, Βαλς (87′ Μποζόκ).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεόλα, Σίλβα, Ραμπιό, Κιμπεμπέ, Ενσοκί (66′ Κέρερ), Μαρκίνιος, Μενιέ, Νεϊμάρ (90+1′ Ενκουκού), Εμπαπέ, Ντι Μαρία (83′ Ντράξλερ), Καβάνι.

Τα αποτελέσματα & το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Παρασκευή (31/8)

Λιόν – Νις 0-1 (51’ Σεν-Μαξιμέν)

Σάββατο (1/9)

Νιμ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-4 (63′ Μπομπισόν, 71′ πέν. Σαβανιέ – 36′ Νεϊμάρ, 40′ Ντι Μαρία, 77′ Εμπαπέ, 90+2′ Καβάνι)
Ανζέ – Λιλ 21:00
Ντιζόν – Καέν 21:00
Γκινγκάμπ – Τουλούζ 21:00
Ρεμς – Μονπελιέ 21:00
Στρασμπούρ – Ναντ 21:00