Ο Ντίνας χτύπησε δυο φορές!

Ο ΟΦΗ επικράτησε 2-1 του Α.Ε. Καραϊσκάκης με ανατροπή στο 90+1’

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Ντίνα, ο οποίος σκόραρε δύο φορές, ο ΟΦΗ επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Α.Ε. Καραϊσκάκης και διατηρήθηκε στην κορυφή της Football League, μετά το πέρας 31 αγωνιστικών.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα, αλλά σταδιακά οι παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου ανέβασαν ρυθμούς.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 42ο λεπτό, όταν από απόκρουση του Στρέζου σε σουτ του Ρανγκέλοφ και νέο σουτ του Μακρή, ο Ψιάνος άνοιξε το σκορ με νέο σουτ στην επαναφορά.

Ο ΟΦΗ δεν έβγαζε αντίδραση ούτε στο β’ ημίχρονο, γι’ αυτό ο Νίκος Παπαδόπουλος αποφάσισε να ρίξει στη μάχη τους Κοέλιο και Λεάλ.

Τελικά, ο Ντίνας ήταν αυτός που έβγαλε τον «όμιλο» από τη δύσκολη θέση, καθώς στο 80’ ισοφάρισε με σουτ και στο 90+1’ ανέτρεψε τα δεδομένα, έπειτα από ασίστ του Ποτουρίδη.

A.E. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Παπανίκου, Καψάλης (46’ Μπεκατώρος), Καραγιαννίδης, Νικολόπουλος, Μακρής, Ψιάνος, Κόλινς (69’ Χούσος), Μακρίδης, Ρανγκέλοφ, Λουκίνας.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Νάστος, Παπαστεριανός (67’ Λεάλ), Ντίνας (90+3’ Βαφέας), Κουτσιανικούλης (55’ Κοέλιο), Μάνος, Βουό.

Βγαλμένο από σενάριο του Άλφρεντ Χίτσκοκ ήταν το φινάλε της αναμέτρησης μεταξύ του ΑΟΧ Κισσαμικού και του Απόλλωνα Πόντου.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ώσπου προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Βεργώνη και στη συνέχεια απείλησαν ουκ ολίγες φορές για το δεύτερο γκολ.

Ο ΑΟΧ Κισσαμικός κινήθηκε σε… ρηχά νερά, αφού μέχρι τις καθυστερήσεις αντιπαρέταξε μόνο το δοκάρι του Ξύδα στο 56ο λεπτό.

Τελικά, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έφτασε στην ανατροπή με τα γκολ των Τόλι (90+3’) και Βρεττός (90+5’), κλειδώνοντας την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (87’ Αποστολίδης), Σελινιωτάκης (74’ Χαλκιαδάκης), Γκίνι (80’ Βρεττός), Λεμονής, Σάλιακας, Ξύδας, Λέο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Καπίας (34’ Τσεμπερίδης), Λιόνης, Συμελίδης, Καλαϊτζίδης (70’ Δόρης), Βεργώνης, Χασομέρης (82’ Κυβελίδης), Μπρίτο, Βλαχομήτρος.

Με γκολ του Δημήτρη Σιάλμα στο 82ο λεπτό, τα Τρίκαλα έκαμψαν την αντίσταση του Αιγινιακού (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ στο 12ο λεπτό, όταν ο Ζούρκος αστόχησε σε τετ α τετ με τον Γιδόπουλο, ενώ στη συνέχεια δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Τελικά, η θεσσαλική ομάδα έφτασε στους τρεις βαθμούς με σουτ του Σιαλμά, έπειτα από ασίστ του Γιαννιτσάνη.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Γιδόπουλος, Πάνος, Χιντζίδης, Βέρτζος, Μάκος, Γκόλιας, Τσιάρας, Τόμιτς (61′ Μιλοσάβλιεβ), Σαχινίδης (80′ Ζγκούρι), Γιαννιτσάνης, Τσίπρας (74′ Σιαλμάς).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Προσκυνητόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης (87′ Πέριτς), Πολύζος, Ανδρικόπουλος, Σοφιάνης, Ζούρκος, Φουρτζίου (72′ Τοπαλίδης).

Χορταστικό ματς στη Φιλιππούπολη, όπου ο Απόλλων Λάρισας επιβλήθηκε 3-2 του Παναιγιαλείου, ο οποίος αγωνιζόταν χωρίς κανονικό τερματοφύλακα από το 29ο λεπτό!

Η θεσσαλική ομάδα πήρε προβάδισμα τριών γκολ με τους Παπαζαχαρία (2′), Μαυρία (14′), Αγρόδημο (71′), απέναντι σε έναν αντίπαλο που ταξίδεψε με 16 παίκτες και από το 29′ αγωνιζόταν με τον Σταματή κάτω από τα γκολπόστ, λόγω αδιαθεσίας του Αθανασίου.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, αξίζουν συγχαρητήρια, καθώς στο 44′ είχαν δοκάρι με τον Ζαφειράκη και προς το τέλος έβαλαν δύο γκολ (74′ Γαβριηλίδης, 87′ Τζανουλίνος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ε. Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής, Κανούλας (76’ Γαρυφαλλόπουλος), Σουλίδης, Τσιλούλης (67’ Καρακατσάνης).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου (36′ Χαρίτος), Πολιανίδης, Δοξάκης, Μηλιώτης, Τζανουλίνος, Γαβριηλίδης, Ζαφειράκης, Σμίλτος, Κάναλς (63’ Τσάινα), Σταματής, Κόκκορης (82’ Ντέιβιντ).

Στην αναμέτρηση μεταξύ της Καλλιθέας και της Αναγέννησης Καρδίτσας νίκησε η ομάδα που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο.

Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν 3-1, ασχέτως αν έχουν εγκαταλείψει τη μάχη για την παραμονή, χάρη στα γκολ των Παπαγγελή (κεφαλιά στο 22′), Σμυρλή (έπειτα από λάθος των φιλοξενούμενων στο 36′ και με σουτ στο 72′).

Επεισόδια στην Καλλιθέα (pics)

Η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία διαμαρτυρήθηκε έντονα για οφσάιντ στη φάση του τρίτου τέρματος, μείωσε με κεφαλιά του Τζέκου στο 87′, αλλά το τελικό αποτέλεσμα την αγχώνει πολύ, καθώς κατοικεί στη 12η θέση σε ισοβαθμία με τον Αιγινιακό.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Πασάι, Ντιακιτέ, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Μίγγος (61’ Μήλιος), Παυλής, Γκέτσι, Σμυρλής (82’ Καρβουνίδης), Καντέ, Βαλμάς, Κόττας (68’ Μάκο).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρίκι (82’ Μούτσιος), Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Κονέ, Σουντουρά, Χατζάρας (56΄ Ντάγκρας), Τζέκος, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Σταματάκης (60’ Βατουσιάδης).

Η Παναχαϊκή ήταν η νικήτρια της πελοποννησιακής μονομαχίας με τη Σπάρτη (2-1), η οποία πλέον βρίσκεται στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και έχει δύσκολο πρόγραμμα (Άρης εντός, Δόξα εκτός, ΟΦΗ εκτός).

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 30’ με φάουλ του Μουστακόπουλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι στο 44’, όταν ο Φουρτάδο άνοιξε το σκορ με πλασέ εντός περιοχής.

Η Παναχαϊκή απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις, προτού ανατρέψει τα δεδομένα σε διάστημα τριών λεπτών (61’ κεφαλιά Μωραΐτη, 64’  δυνατό πλασέ Μουστακόπουλου).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος (65′ Πολυχρόνης), Πολίμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Φωτάκης, Μουστακόπουλος, Πλέγας, Μασούρας (58′ Αποστολόπουλος), Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης (80′ Αντωνακόπουλος).

ΣΠΑΡΤΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Νιάρος, Σάββα, Δοδοντσάκης (55′ Βοσνακίδης), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Γραικός (73′ Δεινόπαπας), Καζβιρόπουλος (46′ Μουζακίτης), Φουρτάδο, Γουόρντεν.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Σάββατο (12/5)

Εργοτέλης – Πανσερραϊκός 0-3 (32’ Ναζίμ, 70’ Ενομό, 49’ Δούμτσιος)

Κυριακή (13/5)

ΑΟΧ Κισσαμικός – Απόλλων Πόντου 2-1 (90+3′ Τόλι, 90+5′ Βρεττός – 33′ Βεργώνης)

Α.Ε. Καραϊσκάκης – ΟΦΗ 1-2 (42′ Ψιάνος – 80′, 90+1′ Ντίνας)

Τρίκαλα – Αιγινιακός 1-0 (82′ Σιαλμάς)

Απόλλων Λάρισας – Παναιγιάλειος 3-2 (2′ Παπαζαχαρίας, 14′ Μαυρίας, 71′ Αγρόδημος – 74′ Γαβριηλίδης, 87′ Τζανουλίνος)

Καλλιθέα – Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1 (22′ Παπαγγελής, 36′, 72′ Σμυρλής – 87′ Τζέκος)

Παναχαϊκή – Σπάρτη 2-1 (61′ Μωραΐτης, 64′ Moυστακόπουλος – 44′ Φουρτάδο)