AEK futsal: Κυρίαρχη σε Γυναίκες και υποδομές

Μια χρονιά γεμάτη «κιτρινόμαυρες» διακρίσεις

AEK futsal: Το τμήμα δεν κυριάρχησε μόνο σε επίπεδο Ανδρών.

Η «Ένωση» δεν θα μπορούσε να λείψει από την πρώτη διοργάνωση που αφορά το γυναικείο futsal, το οποίο κατέκτησε αήττητη!

Οι αθλήτριες του «δικεφάλου» υπό τις οδηγίες των Χρήστου Χριστόπουλου και Στράτου Ιατρού, κατέλαβαν την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες και απολογισμό τερμάτων 47-2.

Φυσικά, οι «κιτρινόμαυρες» διέθεταν την καλύτερη επίθεση και άμυνα του πρωταθλήματος!

Στον ημιτελικό επιβλήθηκαν 11-1 του Παιανιακού, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον τελικό της διοργάνωσης.

Εκεί επικράτησαν της Αθηναϊκής με 2-0 στα πέναλτι και κατέκτησαν το τρόπαιο.

AEK futsal: Από νωρίς στους τίτλους

Τη σεζόν 2017-2018 η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στις διοργανώσεις των υποδομών, κατακτώντας ένα πρωτάθλημα και δύο κύπελλα σε επίπεδο ακαδημιών.

Πρόκειται για τεράστια επιτυχία, καθώς μέχρι τότε, από τη δημιουργία τους, οι ακαδημίες της «Ένωσης» είχαν πανηγυρίσει μόλις έναν τίτλο.

Παρ’ όλα αυτά, οι νεαροί αθλητές του «δικεφάλου», υπό τις οδηγίες του προπονητή Στράτου Ιατρού, κατάφεραν τη σεζόν 2018-2019 να κατακτήσουν ακόμη πέντε τίτλους!

Οι Κ12 και Κ10 της «Ένωσης» από την αρχή της σεζόν έδειξαν ότι και αυτή την αγωνιστική περίοδο θα πρωταγωνιστήσουν, καθώς κατέκτησαν το Σούπερ Καπ στις αντίστοιχες ηλικιακές κατηγορίες.

Η συνέχεια αποδείχθηκε εξίσου συναρπαστική, αφού οι Κ12 και Κ9 κατέκτησαν το Κύπελλο και η Κ10 το Πρωτάθλημα Ελλάδος!

Ωστόσο, επιτυχία για τους «κιτρινόμαυρους» δεν αποτελεί μονάχα η κατάκτηση των συγκεκριμένων τίτλων.

Υπήρχαν και άλλα τμήματα του συλλόγου τα οποία είχαν αξιοσημείωτη παρουσία στις διοργανώσεις που συμμετείχαν.

Αξιοσημείωτη πορεία είχε η Κ18 του Αυγουστίνου Κάτσαρη που έφτασε μία… ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, όμως έχασε στους τελικούς.

Επίσης, η Κ14 παρότι δεν κατάφερε να φτάσει στον τελικό του πρωταθλήματος, διεκδίκησε το Κύπελλο Ελλάδος, ωστόσο ηττήθηκε στον τελικό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «AEK futsal: Κυρίαρχη σε Γυναίκες και υποδομές», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.