ΑΕΚ

ΑΕΚ-Μπράγκα 2-4 (Τελικό)

Η ΑΕΚ απόψε στο Ολυμπιακό Στάδιο φιλοξενεί την Μπράγκα (19:55, Cosmote Sport 3) και έχει πολλούς λόγους για ένα θετικό αποτέλεσμα στο Europa League.

ΑΕΚ-Μπράγκα 0-2 (α' ημίχρονο)
Συντάκτης: Τάσος Καπετανάκος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Μπράγκα ξεκίνησε απόψε στο ΟΑΚΑ ιδανικά το ματς… με την ΑΕΚ να παρακολουθεί.

Στο 8′ ο στόπερ Τορμένα και στο 10′ ο αριστερός μπακ Εσγκάιο σκόραραν, με την άμυνα της ΑΕΚ να έχει πελαγώσει από το πρώτο δευτερόλεπτο και να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις.

Ετσι, πολύ γρήγορα στο 10λεπτο η ΑΕΚ βρέθηκε με 2 γκολ πίσω στο σκορ…

Ωστόσο, βρήκε τη δύναμη και πλησίασε το γκολ.

Στο 19′ ο Ολιβέιρα σε κενό τέρμα δεν κατάφερε να σκοράρει και τρία λεπτά μετά ο Ματέους απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χνιντ.

Τελικά στο 31′ ο Ολιβέιρα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1 για την ΑΕΚ που βρήκε ξανά τον εαυτό της.

Τελικά στο 45′ πλήρωσε η ΑΕΚ τα παιδαριώθη λάθη της άμυνας και δέχθηκε ακόμη ένα γκολ για το 1-3 από τον Ορτα.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ ορεξάτη και τον Καρέρα να βάζει τον Βασιλαντωνόπουλο αντί του Μπακάκη στο δεξί άκρο της άμυνας.

83′ ΓΚΟΛ 1-4! Τρομερό γκολ του Γκαλένο! Εκτελέστηκε το κόρνερ, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΚ, με τον Γκαλένο να κοντρολάρει με το στήθος την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και με ένα μονοκόμματο σουτ την έστειλε στα δίχτυα!