ΑΕΚ

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το… σπάνιο 0-0

Κάθε πότε εμφανίζεται στα παιχνίδια με γηπεδούχο την Ένωση

Συντάκτης: Σπύρος Γιαννόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Ενα σκορ που σπάνια εμφανίζεται στις αναμετρήσεις ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκού, με γηπεδούχο την Ένωση.

Το χθεσινοβραδινό 0-0 χρειάστηκε να περάσουν 27 σεζόν για να επαναληφθεί, καθώς το προηγούμενο με γηπεδούχο την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, ήταν την περίοδο 1991-1992.

Επίσης, το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι πως η εν λόγω ισοπαλία χωρίς τέρματα επαναλαμβάνεται για δεύτερο διαδοχικό αθηναϊκό ντέρμπι για πρώτη φορά, έπειτα από τα δύο «κολλητά» 0-0 τις χρονιές 1988-1889 και 1989-1990 με οικοδέσποινα την Ένωση.

Αναφορικά με τον απολογισμό της ΑΕΚ στα ντέρμπι, με την ισοπαλία κόντρα στους «πράσινους», η Ένωση συμπλήρωσε επτά συνεχόμενα ντέρμπι, συμπεριλαμβανομένου τον περσινό τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, χωρίς νίκη.

Το φετινό 0/6 είναι μια αρνητική επίδοση, η οποία επαναλαμβάνεται, έπειτα από τη «μαύρη» περίοδο του 2012-2013, όταν και η ομάδα είχε υποβιβαστεί.