ΑΕΚ

ΑΕΚ: Το μεγάλο ζήτημα του Αλμέιδα

Η ΑΕΚ πρέπει να κερδίσει τον Παναθηναϊκό αλλά ο Αλμέιδα έχει ζήτημα τακτικό που φάνηκε και από το ματς στη Λεωφόρο

Η ΑΕΚ θα πρέπει να κερδίσει τον Παναθηναϊκό. Πάει και τελείωσε. Τα εκτός έδρας ντέρμπι με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ που ακολουθούν δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια. Αν ένα ματς πρέπει να πάρει η ομάδα του Αλμέιδα είναι το ντέρμπι της Αθήνας.

Από εκεί και πέρα, αυτή θα είναι η τέταρτη φορά που θα παίξουν οι δύο ομάδες φέτος. Η ΑΕΚ νίκησε 1-2 στη Λεωφόρο και έφερε 2-2 στη Νέα Φιλαδέλφεια για την κανονική περίοδο.

Σε ένα ματς που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Λιβάι Γκαρσία. Θα μπορούσε να το κερδίσει και με τη μεγάλη ευκαιρία του Αραούχο στη συνέχεια. Αλλά και ένα ματς που από 1-0, ο Παναθηναϊκός το γύρισε σε 1-2.

Το φοβερό ήταν το παιχνίδι στη Λεωφόρο για τα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ εκεί προηγήθηκε αλλά η ομάδα του Τερίμ το γύρισε πριν το ημίχρονο. Και εκτός των άλλων στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλμέιδα δε βρήκε πλάνο για να σπάσει το αμυντικό τείχος του αντιπάλου του.

Αυτό είναι ένα θέμα. Αυτό το ματς. Και όχι μόνο επιθετικά. Ειδικά αμυντικά. Ο Ιωαννίδης σε εκείνο το παιχνίδι τρόμαξε και τον Βίντα και τον Μουκουντί. Ειδικά για τον εκπληκτικό φέτος Βίντα, αυτό δεν έχει συμβεί ξανά φέτος στην Ελλάδα. Και σπανίως και στην Ευρώπη.

Το ζήτημα είναι πως στο ματς που έρχεται θα παίξει ο Κάλενς. Και δεν αποκλείεται να έχει man to man τον Ιωαννίδη για να βρίσκει χώρο να καλύπτει ο Βίντα.