ΑΕΚ

Λόπες: Μετά από 8 χρόνια ξανά δεξί μπακ

Ο Ελντερ Λόπες έγινε για λίγα λεπτά στο β’ ημίχρονο και δεξί μπακ ελέω… Νταντσένκο, αφού ο Ουκρανός ήταν εμφανώς ανέτοιμος.

Στο δεύτερο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα και βλέποντας την κακή εικόνα του Ολεγκ Νταντσένκο ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε στη θέση του Ουκρανού τον Έλντερ Λόπες, «βαφτίζοντας» τον Πορτογάλο δεξί μπακ. Στην καριέρα του ο Λόπες είχε παίξει άλλη μία φορά στο δεξί άκρο της άμυνας: Ηταν το μακρινό 2013 (28 Αυγούστου συγκεκριμένα), όταν ο Λόπες αγωνιζόταν στην Πάσος Φερέιρα. Τότε σε ένα ματς για το δεύτερο προκριματικό του Champions League είχε παίξει ως δεξιός μπακ κόντρα στη Ζενίτ (4-2 είχε ηττηθεί η Πάσος και είχε αποκλειστεί). Από τότε μέχρι και χθες δεν είχε ξαναπαίξει δεξί μπακ. Στην ΑΕΚ έχει αγωνιστεί ως αριστερός μπακ, ως αριστερός εξτρέμ, ακόμη και ως στόπερ σε μερικά ματς. Πλέον ο Λόπες θα έχει να λέει πως αγωνίστηκε και ως δεξιός μπακ.

Μάλιστα, ο Χιμένεθ δεν επέλεξε να περάσει με την έναρξη του β’ ημιχρόνου τον Βένταντ Ραντόνια που είχε και δύο σερί συμμετοχές ως δεξί μπακ. Και το έκανε στο 82’ αντί του Μιτάι, με τον Λόπες να μετατοπίζεται αριστερά.

Εδιωξε την… κατάρα ο Μάνταλος

Δεν είναι παραγωγική χρονιά η φετινή για τον Πέτρο Μάνταλο. Μπορεί να έχει δώσει συνολικά 9 ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις, ωστόσο έχει πετύχει μόλις δυο γκολ και ένα χθες τρία. Το χθεσινό τέρμα, έσπασε μία… κατάρα μηνών για τον αρχηγό της ΑΕΚ. Τελευταία φορά που είχε σκοράρει ήταν στις 5 Νοεμβρίου του 2020 όταν είχε βρει δίχτυα στη νίκη με 1-4 κόντρα στη Ζόρια για του Europa League. Και έκτοτε δεν είχε βάλει ξανά γκολ. Μέχρι χθες…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λόπες: Μετά από 8 χρόνια ξανά δεξί μπακ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.