ΑΓΓΛΙΑ

Αγχώθηκε στο τέλος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vids)

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε 2-1 της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ»

Ιδανικά, αν και αγχώθηκε στο τέλος, άρχισε τις υποχρεώσεις της στην εφετινή Premier League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε 2-1 της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ».

Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος συνδυάστηκε με γκολ, αφού στο 1:15 έκανε χέρι εντός περιοχής o Αμαρτέι και λίγες στιγμές αργότερα ο Πογκμπά άνοιξε το σκορ.

Η Λέστερ ανέβηκε μετά το πρώτο τέταρτο, απείλησε με τους Εντίντι, Ιχεανάτσο και στο 29’ ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι του σουτ του Μάντισον.

Ο Σμάιχελ κράτησε τις «αλεπούδες» στο κόλπο, όταν απέκρουσε το σουτ του Λουκάκου στο 78’, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Σο απέφυγε με δόση τύχης τον προσωπικό του αντίπαλο και με πλασέ διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ώσπου στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, o Περέιρα σέντραρε από δεξιά, η μπάλα βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και ο επερχόμενος Βάρντι μείωσε με κοντινή κεφαλιά.

Η Λέστερ πάλεψε στα εναπομείναντα δύο λεπτά, κέρδισε κόρνερ στην εκπνοή, ο Σμάιχελ πήρε την κεφαλιά που θα τον έγραφε στην Ιστορία, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταρμιάν, Μπεγί, Λίντελεφ, Σο, Πογκμπά (84’ Φελαϊνί), Περέιρα, Φρεντ (76’ Μακ Τομινέι), Μάτα, Ράσφορντ (66’ Λουκάκου), Σάντσες.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Αμαρτέι (63’ Βάρντι), Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Εντίντι, Σίλβα (80’ Ιμπόρα), Περέιρα, Μάντισον (63’ Γκεζάλ), Γκρέι, Ιχεανάτσο.