ΑΓΓΛΙΑ

Άστον Βίλα – Λέστερ 2-1: Πρόκριση στις καθυστερήσεις! (vid)

Οι «χωριάτες» θα αντιμετωπίσουν στον τελικό είτε τη Μάντσεστερ Σίτι είτε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Άστον Βίλα – Λέστερ 2-1: Με γκολ του Μαχμούντ Τρεζεγκέ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «χωριάτες» πέρασαν στον τελικό του League Cup.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 6’ με τον Μάντισον, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που στο 12’ άνοιξαν το σκορ με τον Τάργκετ.

Ο Τίλεμανς έχασε ευκαιρία για το 1-1 στο 34’, σε ένα α’ ημίχρονο όπου η Λέστερ ήταν καλύτερη.

Ο Σαμάτα τα πήγε περίφημα στο ντεμπούτο του με την Άστον Βίλα, ασχέτως αν τελικά δεν σκόραρε.

Εκείνος που σκόραρε ήταν ο Ιχεανάτσο στο 72’, ωστόσο οι «χωριάτες» είπαν την τελευταία λέξη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαχμούντ Τρεζεγκέ.

Ο 25χρονος Αιγύπτιος είχε περάσει ως αλλαγή στο 77’ και σε «νεκρό» χρόνο έγραψε το τελικό 2-1, στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Νίλαντ, Κονσά, Μινγκς, Χάουζ, Λουίζ, Νακάμπα, Γκιλμπέρ (84′ Ελ Μοχαμαντί), Τάργκετ, Ελ Γκάζι (77′ Τρεζεγκέ), Γκρίλις, Σαμάτα (67′ Ντέιβις).

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σογιουντσού, Έβανς, Τσίλγουελ, Περέιρα, Τίλεμανς, Εντίντι, Μπαρνς (86′ Γκρέι), Πέρεθ (56′ Βάρντι), Μάντισον, Ιχεανάτσο.

Αντίπαλος της Άστον Βίλα θα είναι είτε η Μάντσεστερ Σίτι (φαβορί επειδή είχε επικρατήσει 3-1 στο πρώτο ματς) είτε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο τελικός του League Cup θα διεξαχθεί την 1η Μαρτίου στο «Γουέμπλεϊ».