ΑΓΓΛΙΑ

Μπέρνλι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1: Ευρώπη τέλος (vid)

Δείτε πώς διαμορφώνεται η βαθμολογία της Premier League

Μπέρνλι και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μοιράστηκαν γκολ (1-1) και βαθμούς το μεσημέρι της Κυριακής (5/7).

Οι γηπεδούχοι μετρούν μόλις μία ήττα στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος, όμως η 14η νίκη που θα αποτελούσε ρεκόρ σε μία σεζόν στην Premier League, δεν ήρθε.

Και το χειρότερο: Τόσο η Μπέρνλι όσο και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμειναν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης ευρωπαϊκού εισιτηρίου, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν για πρώτη φορά με τον Κέβιν Λονγκ στο αρχικό σχήμα μετά τον Δεκέμβριο του 2018 (το ντουέτο Μι-Ταρκόφσκι διακόπηκε έπειτα από σερί 56 αγώνων στην PL, λόγω τραυματισμού του πρώτου).

Αμφότερες οι ομάδες είχαν από δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, ώσπου ο Ταρκόφσκι το κατάφερε στο 43ο λεπτό.

Ο Κρις Γουίλντερ έκανε αλλαγές και μία εξ αυτών ήταν ο 34χρονος επιθετικός Μπίλι Σαρπ, ο άνθρωπος που είχε χαρίσει στη Γιουνάιτεντ την τελευταία της νίκη στο Τερφ Μουρ πριν από 12 ολόκληρα χρόνια.

Η Μπέρνλι έχασε καλή ευκαιρία για το 2-0 στο 78ο λεπτό και τελικά το πλήρωσε στο 80′, όταν ο Τζον Έγκαν ισοφάρισε.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Σάββατο 4/7

Νόριτς – Μπράιτον 0-1 (25′ Τροσάρ)

Λέστερ – Κρίσταλ Πάλας 3-0 (49′ Ιχεανάτσο, 77′, 90+4′ Βάρντι)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 5-2 (29′ και 54′ Γκρίνγουντ, 35′ πέν. Ράσφορντ, 45+2′ Μαρσιάλ, 59′ Φερνάντες – 15′ Στάνισλας, 49′ πέν. Κινγκ)

Γουλβς – Άρσεναλ 0-2 (43′ Σακά, 86′ Λακαζέτ)

Τσέλσι – Γουότφορντ 3-0 (28′ Zιρού, 43′ πέν. Γουίλιαν, 90+1′ Μπάρκλεϊ)