ΑΓΓΛΙΑ

Μπράιτον – Γουλβς 3-3: Μεγάλη επιστροφή (vid)

Ματς όπως το Μπράιτον – Γουλβς είναι αυτά που κάνουν την Premier League να ξεχωρίζει. Έξι γκολ, ανατροπές και αγωνία έως το φινάλε. Μπράιτον και Γουλβς ξεκίνησαν με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Στο 13′ ο Κόνολι από ασίστ του Τροσάρντ άνοιξε το σκορ και έξι λεπτά εμτά ο Σαΐς με κεφαλιά ισοφάρισε. Αυτή ήταν η…...

Ματς όπως το Μπράιτον – Γουλβς είναι αυτά που κάνουν την Premier League να ξεχωρίζει. Έξι γκολ, ανατροπές και αγωνία έως το φινάλε.

Μπράιτον και Γουλβς ξεκίνησαν με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Στο 13′ ο Κόνολι από ασίστ του Τροσάρντ άνοιξε το σκορ και έξι λεπτά εμτά ο Σαΐς με κεφαλιά ισοφάρισε. Αυτή ήταν η… αρχή του κακού για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια δέχτηκαν πολλές φάσεις από τα αριστερά. Ο Τραορέ έκανε ό,τι ήθελε τον Μπερ, ο οποίος έβαλε αυτογκόλ στο 34′ και δέκα λεπτά μετά υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Ρούμπεν Νέβες ανέλαβε την εκτέλεση και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Κάπου εκεί ήταν λογικό να αρχίσει κανείς να πιστεύει πως το ματς για τους «γλάρους» έχει χαθεί». Ωστόσο, ήρθε ως δώρο το πέναλτι του Μουρίνιο στο 46′ για να ξαναβάλει την Μπράιτον στο ματς. Σκόρερ ο Μοπέ. Στη συνέχεια άσκησε μεγάλη πίεση και με κεφαλιά του Ντανκ από κόρνερ του Τροσάρντ έγινε το 3-3. Στο φινάλε, πάντως, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τον Οτασόβι για το 3-4.

Αναλυτικά η 17η αγωνιστική:

Παρασκευή 1/1

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 0-1 (85′ Σούτσεκ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άστον Βίλα 2-1 (40′ Μαρσιάλ, 61′ Φερνάντες – 57′ Τραορέ)

Σάββατο 2/1

Τότεναμ-Λιντς 3-0 (29’ πεν. Κέιν, 43’ Σον, 50’ Αντερβάιλερ)
Κρίσταλ Πάλας-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (4′ Σλουπ, 45′ Έζε)
Μπράιτον-Γουλβς 3-3 (13′ Κόνολι, 46′ πέν. Μοπέ, 70′ Ντανκ – 19′ Σαΐς, 34′ αυτ. Μπερν, 44′ πέν. Νέβες)
Γουέστ Μπρομ-Άρσεναλ (22:00)