ΑΓΓΛΙΑ

Διέλυσε τη Νάπολι η Λίβερπουλ

Εντυπωσιακή η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, επιβλήθηκε με 5-0 της Νάπολι

Μπορεί να έχει ένα ακόμη φιλικό πριν ξεκινήσουν τα επίσημα ματς της, όμως, η Λίβερπουλ έδειξε το βράδυ του Σαββάτου (4/8) πως είναι έτοιμη συντρίβοντας με 5-0 τη Νάπολι στο Δουβλίνο.

Οι Μέρσεϊσαϊντερς μπήκαν από νωρίς πολύ δυνατά και ουσιαστικά μετέτρεψαν το ματς σε μονόλογο. Μόλις στο 4′ ο Μίλνερ με ωραίο σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ, ενώ από δική του σέντρα έγινε το 2-0 στο 9′ του Βαϊνάλντουμ. Σε αυτή τη φάση η έξοδος του Καρνέζη ήταν κάκιστη.

Δεν βρέθηκε γενικά σε καλή μέρα ο Έλληνας τερματοφύλακας με αποτέλεσμα να υπάρξει και μουρμούρα στα social media από τους οπαδούς της ομάδα του. Η Νάπολι ισορρόπησε στη συνέχεια, είχε και κάποιες τελικές, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Λίβερπουλ πάτησε γκάζι και πάλι και στο 58′ έκανε το 3-0 με τον Σαλάχ. Οι «παρτενοπέι» διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης.

Ήταν εμφανές πως οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των παικτών του Γιούργκεν Κλοπ και στο 73′ ο Στάριτζ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με τον Καρνέζη εξουδετερωμένο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Στάριτζ έδωσε στον Μορένο, εκείνος από μέσα αριστερά έπιασε δυνατό σουτ και εκτέλεσε τον Καρνέζη. Φέρει ευθύνη ο τελευταίος, αφού δέχτηκε το γκολ στην κλειστή του γωνιά. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και ως το σφύριγμα της λήξης δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο.

Γέλια μέχρι δακρύων στο καραόκε της Λίβερπουλ (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Διέλυσε τη Νάπολι η Λίβερπουλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.