ΑΓΓΛΙΑ

Επιτέλους νίκη με Έμερι η Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 3-1 στο λονδρέζικο ντέρμπι της Γουέστ Χαμ. Με… buzzer beater του Μαγκουάιρ η Λέστερ, ξύλο και… ισοπαλία για Έβερτον στο Μπόρνμουθ

Παρότι η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή στο λονδρέζικο ντέρμπι (3-1) και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η διαδοχή του Βενγκέρ θα ήταν έτσι κι αλλιώς αποστολή δύσκολη για όποιον επωμιζόταν το φορτίο. Εντούτοις για τον Ουνάι Έμερι έγινε ακόμα πιο απαιτητική λόγο του προγράμματος των «κανονιέρηδων» στο ξεκίνημα της Premier League. Οι ήττες από Σίτι και Τσέλσι μετέτρεψαν το ματς τα «σφυριά» σε… must win.

Το ξεκίνημα πάντως δεν ήταν το ιδανικό. Κάθε άλλο. Ο Αρναούτοβιτς μετά από ένα-δύο με τον Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ στο 25’. Ευτυχώς για τους γηπεδούχους η απάντηση ήταν άμεση, με τον Μονρεάλ να ισοφαρίζει πέντε λεπτά μετά από ασίστ του Ιγουόμπι.

Η είσοδος των Λακαζέτ και Τορέιρα στο δεύτερο μέρος έδωσε στην Άρσεναλ περισσότερες επιθετικές λύσεις και στο 70’ από προσπάθεια του πρώην φορ της Λιόν, ο Ντιόπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στις καθυστερήσεις (90+2’) ο Γουέλμπεκ έκανε το 3-1 και σφράγισε την πρώτη νίκη με τον Βάσκο τεχνικό στον πάγκο. Ο Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και είχε καλή παρουσία.

Αρσεναλ: Τσεχ, Μονρεάλ, Παπασταθόπουλος, Μοπυστάφι, Μπεγιερίν, Μχιταριάν, Ράμσεϊ, Τζάκα, Ιγουόμπι (46′ Λακαζέτ), Γκεντουζί (56′ Τορέιρα), Ομπαμεγιάνγκ (75′ Γουέλμπεκ)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Μαζουακού, Φρέντερικς, Μπαλμπουένα, Ντιόπ, Σάντσες, Σνόντγκρας (75′ Γιαρμολένκο), Γουίλσιρ, Αντόνιο (63′ Λούκας), Αντερσον, Αρναούτοβιτς (59 ‘ Τσιτσαρίτο)

Αήττητες για κάποιο λόγο

Δυσκολοκατάβλητες. Αν χρειαζόταν μια λέξη κανείς ώστε να περιγράψει Μπόρνμουθ και Έβερτον, αυτή θα ήταν. Τα «ζαχαρωτά» παρότι είδαν τον καλύτερό τους παίκτη, Ριτσάρλισον, να αποβάλλεται στο 41’ (υπερβολική κόκκινη για «κοκκορομαχία») ήταν αυτά που πήραν προβάδισμα. Και μάλιστα με δύο γκολ, των Γουόλκοτ και Κιν. Τα «κεράσια» παρότι ενδιάμεσα είχαν… ισοφαρίσει τις αποβολές (61΄Σμιθ), κατάφεραν να κάνουν το ίδιο και στο σκορ, με τους Κινγκ και Ακέ να διαμορφώνουν το 2-2 που διατήρησε και τις δύο ομάδες χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα!

Στις καθυστερήσεις ο σκόρερ Κιν τραυματίστηκε στο κεφάλι και αποχώρησε με φορείο.

Τα βάζει και με… σουτάρες!

Αυτό που έκανε τον Μαγκουάιρ να ξεχωρίσει στο Μουντιάλ ήταν η ικανότητά του με το κεφάλι. Εντούτοις στο «Σεντ Μέρις» έδειξε πως το έχει και τα πόδια! Με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή (90+2’) ο Άγγλος στόπερ οδήγησε τη Λέστερ στη νίκη με 2-1 επί της Σαουθάμπτον, τη δεύτερη σερί της. Οι «άγιοι» είχαν μείνει με δέκα λόγω αποβολής του Χόιμπιεργκ στο 77′.

Χωρίς φάσεις και γκολ στο Χάντερσφιλντ, αφού η Κάρντιφ παρά την αποβολή του Χογκ (63’) δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από τον βαθμό του 0-0.

Η Γουλβς έβαλε… χέρι στη Σίτι!

PREMIER LEAGUE – 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ
ΓΟΥΛΒΣ - ΜΑΝ. ΣΙΤΙ 1-1
(57’ Μπολί / 69’ Λαπόρτ)

ΑΡΣΕΝΑΛ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 3-1
(30' Μονρεάλ, 70' αυτ. Ντιόπ, 90'+3' Γουέλμπεκ / 25' Αρναούτοβιτς)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ - ΕΒΕΡΤΟΝ 2-2
(75' πεν. Κινγκ, 79' Ακέ / 56' Γουόλκοτ, 66' Κιν)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ - ΛΕΣΤΕΡ 1-2
(52' Μπέρτραντ / 56' Γκρέι, 90'+2' Μαγκουάιρ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΤΟΤΕΝΑΜ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Επιτέλους νίκη με Έμερι η Άρσεναλ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.