ΑΓΓΛΙΑ

Έβερτον – Λέστερ 0-1: «Ποδαρικό» με Βάρντι

Η Λέστερ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Έβερτον με 1-0 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής και του νέου έτους στην Premier League. Στην εκατοστή συνάντηση των δύο ομάδων στην κορυφαία κατηγορία, η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Ντιν έκανε τη...

Η Λέστερ έφυγε νικήτρια από την έδρα της Έβερτον με 1-0 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής και του νέου έτους στην Premier League.

Στην εκατοστή συνάντηση των δύο ομάδων στην κορυφαία κατηγορία, η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε στο 19ο λεπτό όταν ο Ντιν έκανε τη σέντρα στον Κένι, του οποίου το σουτ σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών.

Στο 58′ o Tζέιμι Βάρντι νίκησε τον Πίκφορντ άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα με το αριστερό, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του 2019 στην Premier League. Tρία λεπτά πριν το τέλος τα ζαχαρωτά έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μπερνάρ μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα, ωστόσο κανένας συμπαίκτης του δεν ήταν στην μικρή περιοχή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, οι «αλεπούδες» συνέχισαν την καλή τους παράδοση στα Πρωτοχρονιάτικα παιχνίδια, μετρώντας πλέον 5 νίκες και 1 ισοπαλία στα 6 τελευταία ματς.

Έβερτον (Μ. Σίλβα): Πίκφορντ, Κένι, Κιν, Ζουμά, Ντιν, Γκουέγιε, Αντρέ Γκόμες (62′ Μπερνάρντ), Γουόλκοτ (70′ Τόσουν), Σίγκουρντσον, Ρισάρλισον, Κάρλβερτ Λιουιν

Λέστερ (Κ. Πιέλ): Σμάιχελ, Σίμπσον, Έβανς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Εντιντί, Μεντί, Τσουντχάρι, Ρικάρντο, Γκεζάλ (46′ Ολμπράιτον) , Βάρντι (90+2′ Γκρέι)