ΑΓΓΛΙΑ

Έβερτον – Τότεναμ 1-1: Έσωσε την παρτίδα στο τέλος (vid)

Έβερτον – Τότεναμ 1-1: Σε ματς που υπάρχουν τέτοιοι τραυματισμοί, όλα τα άλλα περνούν σε δεύτερη μοίρα. Αυτό που έπαθε ο Αντρέ Γκόμες σοκάρει. Στο αγωνιστικό σκέλος, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλά να προσφέρει. Χωρίς τον Κέιν η Τότεναμ, είχε πρόβλημα στο να τελειώσει φάσεις. Η Έβερτον από την άλλη είχε να επιδείξει ουσιαστικά...

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Έβερτον – Τότεναμ 1-1: Σε ματς που υπάρχουν τέτοιοι τραυματισμοί, όλα τα άλλα περνούν σε δεύτερη μοίρα. Αυτό που έπαθε ο Αντρέ Γκόμες σοκάρει.

Στο αγωνιστικό σκέλος, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλά να προσφέρει. Χωρίς τον Κέιν η Τότεναμ, είχε πρόβλημα στο να τελειώσει φάσεις. Η Έβερτον από την άλλη είχε να επιδείξει ουσιαστικά μόλις δύο καλές στιγμές με πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Βραζιλιάνο και πάλι να ξεχωρίζει. Σε μία αντεπίθεση, όμως, οι Λονδρέζοι με τον Άλι άνοιξαν το σκορ στο 63′. Και κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα έως τις καθυστερήσεις.

Θα έπρεπε, βέβαια, στο 69′ να έχει δοθεί πέναλτι σε χέρι του Ντέλε Άλι. Εξόφθαλμη παράβαση με τον VAR να κλείνει τα μάτια. Εννιά λεπτά μετά είχαμε τον σοκαριστικό τραυματισμό του Αντρέ Γκόμες και την αποβολή του Σον. Στη συνέχεια η Έβερτον πίεσε και με κεφαλιά του Τοσούν στο 90’+7 πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Μίνα, Σιντιμπέ, Ντιν, Χόλγκεϊτ, Ντελφ, Αντρέ Γκόμες (84′ Σίγκουρντσον), Ιβόμπι, Ντέιβις (83′ Κάλβερτ-Λιούιν), Γουόλκοτ (68′ Τοσούν), Ριτσάρλισον

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκασανίγα, Αλντερβαϊρελντ, Ντέιβις, Οριέ (87′ Φόιθ), Σάντσες, Σισοκό, Ερικσεν (90’+11′), Ντέλε Αλι, Μόουρα, Ν’Ντομπελέ (73′ Λο Σέλσο), Σον.

Premier League – 11η αγωνιστική

Σάββατο 2/11

Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (45’ Κινγκ)

Άρσεναλ – Γουλβς 1-1 (21′ Ομπαμεγιάνγκ – 76′ Χιμένες)

Άστον Βίλα – Λίβερπουλ 1-1 (21′ Τρεζεγκέ – 88′ Ρόμπερτσον)

Μπράιτον – Νόριτς 2-0 (68′ Τροσάρ, 84′ Ντάφι)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 2-1 (70′ Αγκουέρο, 86′ Γουόκερ – 13′ Γουόρντ-Πράουζ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι 3-0 (17′ και 43′ Λάντστραμ, 44′ Φλεκ)

Γουέστ Χαμ – Νιούκαστλ 2-3 (73′ Μπαλμπουένα, 90′ Σνόντγκρας – 16′ Κλαρκ, 22′ Φερνάντες, 51′ Σέλβεϊ)

Γουότφορντ – Τσέλσι 1-2 (80′ πέν Ντεουλοφέου – 5′ Έιμπραχαμ, 55′ Πούλισιτς