ΑΓΓΛΙΑ

H… κανονιά του Λακαζέτ κράτησε ζωντανή την Αρσεναλ (vid)

Η Αρσεναλ δεν είναι βαρετή. Αυτό είναι σίγουρο. Κανείς δεν πρόκειται να πλήξει παρακολουθώντας μία αναμέτρησή της. Το ταξίδι στην Ουαλία για την αναμέτρηση με την Κάρντιφ απαίτησε μπόλικο κάματο για τους παίκτες του Ουνάι Εμερι. Το γρήγορο γκολ του Σκοντράν Μουστάφι (το οποίο συνοδεύτηκε από τον πανηγυρισμό του αλβανικού αετού και αναμένεται να επισύρει...

Η Αρσεναλ δεν είναι βαρετή. Αυτό είναι σίγουρο. Κανείς δεν πρόκειται να πλήξει παρακολουθώντας μία αναμέτρησή της.

Το ταξίδι στην Ουαλία για την αναμέτρηση με την Κάρντιφ απαίτησε μπόλικο κάματο για τους παίκτες του Ουνάι Εμερι.

Το γρήγορο γκολ του Σκοντράν Μουστάφι (το οποίο συνοδεύτηκε από τον πανηγυρισμό του αλβανικού αετού και αναμένεται να επισύρει τιμωρία), μολονότι έμοιαζε να ολοκληρώνει πρώιμα την αναμέτρηση, διέθετε τελικά απάντηση.

Φυσικά με την ανοχή της Άρσεναλ, στην οποία αγωνίστηκε σε ολόκληρη την αναμέτρηση ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Kαι το λάθος κοντρόλ του Γκρανίτ Τσάκα μπροστά από τη μικρή περιοχή του Πετρ Τσεχ, ο οποίος υπέπεσε σε κάμποσα λάθη!

Ο Βίκτορ Καμαράσα είπε… ευχαριστώ και έκανε το 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δεύτερο ημίχρονο.

Η χαρά της Αρσεναλ κράτησε ελάχιστα. Ο Πιερ – Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σημείωσε το 11ό γκολ από την ημέρα που αποκτήθηκε από την λονδρέζικη ομάδα (σ.σ.: μόνο ο Μοχάμεντ Σαλάχ έχει περισσότερα σε αυτό το διάστημα, 15), με εκπληκτικό βολέ.

Επτά λεπτά αργότερα, η ομάδα του Νιλ Γουόρνοκ ισοφάρισε ξανά. Ακόμη μία ολιγωρία στην άμυνα της Αρσεναλ, ακόμη ένα γκολ, με την κεφαλιά του Ντάνι Γουόρντ.

Ώρα για ένα μικρό στατιστικό στοιχείο: στα πρώτα 270 λεπτά της Premier League η Κάρντιφ δεν είχε σκοράρει ούτε ένα τέρμα! Και στα πρώτα 70 λεπτά του αγώνα με την Αρσεναλ είχαν μετρήσει ήδη δύο!

Και κάτι ακόμη: το γκολ του Καμαράσα για τους Ουαλούς ήταν το πρώτο για την Κάρντιφ από εκείνο που είχε σημειώσει ο Σον Μόρισον κόντρα στη Χαλ τον περασμένο Απρίλιο!

Όλα καλά μέχρι εδώ. Τουλάχιστον μέχρι να αναλάβει δράση ο Αλεξάντρ Λακαζέτ. Ο Γάλλος επιθετικός σημάδεψε την… οροφή της εστίας του Νιλ Εθεριτζ και σημάδεψε… διάνα!