ΑΓΓΛΙΑ

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1: Τη σόκαρε στο τέλος

Με γκολ του Μοπέ στο φινάλε η Μπράιτον πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας στο 90'+5 σε 1-1 την Κρίσταλ Πάλας

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ματς με ιδιαιτερότητες είναι το Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον. Υπάρχει μία ξεχωριστή αντιπαλότητα μεταξύ τους. Και όποιος το είδε μέχρι το τέλος, αποζημιώθηκε με το 1-1 να σημειώνεται στο φινάλε!

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Κρίσταλ Πάλας από την Μπράιτον, αλλά οι μεγάλες στιγμές του ματς ήταν για τους «γλάρους». Η μία με τον Τροσάρντ και η δεύτερη με τον Γουέλμπεκ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο πολύ κινητικός Γκάλαχερ κέρδισε πέναλτι και ο Ζαχά το εκτέλεσε εύστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εξαιρετική φέτος Μπράιτον επιχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση. Απείλησε μέσω στημένων, που είναι και η δύναμή της, με τους Ντάφι και Νταν, ενώ σε μία αντεπίθεση οι «αετοί» πέταξαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-0 και να κλειδώσουν το τρίποντο. Τελικά το πλήρωσαν αφού στο 90’+5 από ένα διώξιμο του Βέλτμαν η μπάλα έφτασε στον Μοπέ και εκείνος με ωραία λόμπα έγραψε το τελικό 1-1.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαίτα, Γουάρντ, Άντερσεν, Γκουεΐ, Μίτσελ, ΜακΆρθρου, Μιλιβόγεβιτς (72′ Κουγιατέ), Γκάλαχερ, Ζαχά, Αγιού (86′ Σλουπ), Εντουάρντ (72′ Μπεντέκε).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Φέλτμαν, Ντάφι, Ντανκ, Μπερν (46′ Αλσάτε)(65′ Μόντερ), Κουκουρέγια, Γκρος, Λαλάνα, Τροσάρντ, Μοπέ, Γουέλμπεκ (76′ Κόνολι).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο (25/9)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 0-1 (88′ Χάουζ)

Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (53′ Ζεσούς)

Γουότφορντ – Νιούκαστλ 1-1 (72′ Σαρ – 23′ Λόνγκσταφ)

Έβερτον – Νόριτς 2-0 (29′ Τάουνσεντ, 77′ Ντουκουρέ)

Λέστερ – Μπέρνλι 2-2 (37′ και 85′ Βάρντι – 12′ αυτ. Βάρντι, 40′ Κορνέ)

Λιντς – Γουέστ Χαμ 1-2 (19′ Ραφίνια – 67′ αυτ. Φίρπο, 90′ Αντόνιο)

Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-3 (27′ Πίκοκ, 63′ Γιάνελτ, 82′ Γουισά – 31′ Ζότα, 54′ Σαλάχ, 67′ Τζόουνς)