ΑΓΓΛΙΑ

League Cup: Πέρασαν Λίβερπουλ, Τσέλσι και Γιουνάιτεντ

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Γουλβς, αποκλεισμός για Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Γουέστ Χαμ και Μπόρνμουθ

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Δεν έλειψαν ούτε την Τετάρτη (25/9) οι εκπλήξεις στο League Cup. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη γλίτωσε, αλλά όχι οι Γουέστ Χαμ και Μπόρμουθ. Θύμα έκπληξης και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στη έδρα της από τη Σάντερλαντ.

Στα πέναλτι πέρασε η Γουλβς μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ αυτό ισχύει και για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ζορίστηκε πολύ κόντρα στην Ρότσντεϊλ. Ο Γκρίνγουντ άνοιξε το σκορ στο 68′ και ο Μάθιουσον ισοφάρισε οκτώ λεπτά μετά.

Από εκεί και πέρα, όλη την ενδεκάδα της Λίβερπουλ άλλαξε ο Γιούργκεν Κλοπ, αλλά ο στόχος επιτεύχθηκε. Η πρόκριση ήρθε με νίκη 2-0 επί της ΜΚ Ντονς. Το πρώτο γκολ μπήκε από τον Μίλνερ προς το φινάλε του πρώτου μέρους μετά από τρομερό λάθος του Μουρ. Το 0-2 έγινε από ασίστ του Μίλνερ στο 69′. Σκόρερ με κεφαλιά ο 17χρονος Χόεβερ.

Αξίζει να σημειωθεί πως δύο δοκάρια είχε ο Χάρβεϊ Έλιοτ, ένα σε κάθε ημίχρονο. Το πώτο από κοντά με σχεδόν ανυπεράσπιστη την εστία και το δεύτερο με ωραίο σουτ εντός περιοχής. Έβγαλε μάτια ο 16χρονος. Ένα δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι.

Τέλος, πλάκα έκανε η Τσέλσι διαλύοντας με 7-1 την Γκρίμσμπι. Ο Μπάρκλεϊ άνοιξε το σκορ στο 4′ και τρία λεπτά μετά ο Μπατσουαγί έκανε το 2-0. Ο Γκριν μείωσε στο 19′, αλλά ακολούθησε… καταιγίδα. Πέδρο με πέναλτι στο 43′, Ζουμά στο 56′, Τζέιμς, στο 82′, Μπατσουαγί στο 86′ και Χάντσον-Οντόι στο 89′ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Γουότφορντ – Σουόνσι 2-1

Κόλτσεστερ – Τότεναμ 4-3 πέν. (0-0 κ.δ.)

Τσέλσι – Γκρίμσμπι 7-1

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρότσντεϊλ 5-3 (κ.δ. 1-1)

Η κλήρωση για τον 4ο γύρο

Από τη στιγμή που ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια αυτής της φάσης, έγινε η κλήρωση για τα επόμενα. Εκεί προέκυψε μεγάλο ματς στο «Άνφιλντ» ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ και άλλο ένα στο Λονδίνο. Εκεί η Τσέλσι θα υποδεχτεί τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.