ΑΓΓΛΙΑ

Λιντς – Λίβερπουλ 0-3: Πήρε εύκολα τη νίκη, αλλά έχασε τον Έλιοτ

Άνετα πέρασε η Λίβερπουλ από την έδρα της Λιντς με το εμφατικό 3-0, αλλά ο Γιούργκεν Κλοπ έχει λόγους να προβληματίζεται λόγω του τραυματισμού του Έλιοτ

Λιντς - Λίβερπουλ
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Λιντς – Λίβερπουλ: Λες και δεν μπορεί να χαρεί… Έκανε μία επιβλητική εμφάνιση, το 0-3 μπορεί να δείχνει και μικρό, αλλά ο φρικιαστικός τραυματισμός του Χάρβεϊ Έλιοτ τα επισκίασε όλα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Το ματς εξελίχθηκε από νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο. Δεν μπορούσε να περιορίσει η Λιντς τη Λίβερπουλ. Η τελευταία μπήκε μέσα αποφασισμένη, άρχισε να δημιουργεί και στο 20′ έκανε το 0-1 με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος με κοντινό πλασέ έφτασε τα 100 γκολ στην Premier League μετά από ασίστ του Άρνολντ. Κλειδί, όμως, ήταν η ενέργεια του Ματίπ. Άλλο γκολ δεν μπήκε έως το ημίχρονο παρόλο που χάθηκαν πολλές ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους κυρίως με τους Μανέ, Έλιοτ και Τιάγκο. Ο Ισπανός είχε και ένα γκολ που σωστά ακυρώθηκε.

Η… κατηφόρα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φαμπίνιο έκανε το 0-2 στο 50′ μετά από κόρνερ του Άρνολντ και λίγο μετά έγινε το σοκαριστικό σκηνικό με τον Έλιοτ. Ο Στρούικ αποβλήθηκε, η Λιντς έμεινε με παίκτη λιγότερο και ήταν δύσκολο να αντιδράσει. Είχε 1-2 καλές στιγμές, αλλά έως εκεί. Οι «ρεντς» επηρεάστηκαν, αλλά στο φινάλε έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα με τον Μανέ. Είχε χάσει πολλά ο Σενεγαλέζος, αλλά στο φινάλε σκόραρε και εκείνος.

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Άιλινγκ, Κούπερ, Γιορέντε (33′ Στράουκ), Φίρπο, Ντάλας, Φίλιπς, Ραφίνια, Ροντρίγκο (46′ Ρόμπερτς), Χάρισον (68′ Τζέιμς), Μπάμφορντ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ,, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο (90’+4 Κεϊτά), Έλιοτ (63′ Χέντερσον), Μανέ, Σαλάχ, Ζότα (82′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν).

Tο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο (11/9)

Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 3-0 (75′ πεν. Ζαχά, 85′, 90+3 Έντουαρντ)

Άρσεναλ-Νόριτς 1-0 (66′ Ομπαμεγιάνγκ)

Γουότφορντ-Γουλβς 0-2 (74′ αυτ. Σιεράλτα, 83′ Χουάνγκ)

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (62′ Μπερνάρντο Σίλβα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νιούκαστλ 3-1 (45′ και 62′ Ρονάλντο, 80′ Μπρούνο Φερνάντες, 90’+2 Λίνγκαρντ – 56′ Μανκίγιο)

Μπρέντφορντ-Μπράιτον 0-1 (90′ Τροσάρντ)

Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 0-0

Τσέλσι-Άστον Βίλα 3-0 (15′ και 90′ Λουκάκου, 49′ Κόβασιτς)