ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Λέστερ 2-1: Νέα νίκη με γκολ στο τέλος! (vid)

Χωρίς απώλεια συνεχίζουν οι «ρεντς», πεντάρα η Άστον Βίλα και σημαντική νίκη η Μπέρνλι

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Λίβερπουλ – Λέστερ 2-1: Φλέρταρε με την γκέλα, αγχώθηκε ίσως περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος, αλλά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνεχίζει ακάθεκτη.

Οι «ρεντς» μετά από οκτώ αγωνιστικές εξακολουθούν να έχουν το απόλυτο. Πήγαν στο +14 από την -έως τώρα- τρίτη Λέστερ, στο +8 από τη Μάντσεστερ Σίτι και περιμένουν το ματς της με τη Γουλβς. Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Μανέ.

Από μπαλιά του Μίλνερ στην πλάτη της άμυνας και λανθασμένη εκτίμηση του Έβανς έγινε το 1-0 στο 40′. Ο Σενεγαλέζος είχε λίγο μετά μία σημαντική ευκαιρία, ενώ το ίδιο έγινε και με τον Σαλάχ στο δεύτερο ημίχρονο.

Καλές στιγμές είχε και η Λέστερ, αλλά έπεφτε πάνω στον Αντριάν. Στο 80′, όμως, ο Μάντισον νίκησε τον Ισπανό τερματοφύλακα. Κάπου εκεί φάνηκε πως η γκέλα θα ερχόταν για τους γηπεδούχους, αλλά από μία ανύποπτη φάση και το λάθος του Ολμπράιτον, ο Μανέ κέρδισε την μπάλα και πήρε και πέναλτι στις καθυστερήσεις. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Μίλνερ στο 90’+5 και έδωσε το τρίποντο στη Λίβερπουλ.

Από εκεί και πέρα, η Έβερτον έδειξε για άλλο ένα εκτός έδρας ματς πως είναι ιδιαίτερα προβληματική. Ηττήθηκε με 1-0 από την Μπέρνλι και δεν θα πρέπει να αποκλειστεί πλέον ακόμη και το να τεθεί θέμα προπονητή.

Δεν ήρθε ούτε τώρα η πρώτη νίκη για τη Γουότφορντ, η οποία έμεινε στο 0-0 με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ενώ η Άστον Βίλα άφησε τους πάντες άφωνους με το εντυπωσιακό 1-5 μέσα στη Νόριτς! Δύο γκολ και χαμένο πέναλτι είχε ο Γουέσλεϊ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Αντριαν, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αρνολντ, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ (78′ Χέντερσον), Φαμπίνιο, Φιρμίνο (78΄Οριγκί), Σαλάχ (90′ Λαλάνα), Μανέ

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Εβανς, Περέιρα, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Πρατ (73′ Πέρεθ), Τίλεμανς, Εντιντί, Μάντισον (86′ Τσάντρι), Μπαρνς (46′ Ολμπράιτον), Βάρντι

Premier League – 8η αγωνιστική

Σάββατο 5 Οκτωβρίου

Μπράιτον – Τότεναμ 3-0 (3’ Μοπάι, 32’, 65′ Κόνολι)

Μπέρνλι – Έβερτον 1-0 (72′ Χέντρικ)

Λίβερπουλ – Λέστερ 2-1 (40′ Μανέ, 90+5′ πεν. Μίλνερ – 80′ Μάντισον)

Νόριτς – Άστον Βίλα 1-5 (88′ Ντρμιτς / 14′ 30′ Γουέσλι, 49′ Γκρίλις, 61′ Χούριχεϊν, 83′ Λουίζ)

Γουότφορντ – Σέφιλντ Γιουν. 0-0

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 19:30