Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-1: Μήνυμα τίτλου (vid)

Μεγάλη νίκη για τους Μέρσεϊσαϊντερς, που πήγαν στο +9 από τους «πολίτες»

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 3-1: Αν όχι τώρα, πότε; Κάπως έτσι πρέπει να σκέφτονται ο Γιούργκεν Κλοπ, οι παίκτες του και όλοι οι «ρεντς».

Η Λίβερπουλ πήρε το ματς των πρωτοπόρων και συνεχίζει την αδιανόητη πορεία της. Μετά από 12 αγωνιστικές στην Premier League έχει μόλις μία ισοπαλία και πήγε έτσι στο +9 από τη Σίτι. Η τελευταία, μάλιστα, είναι πλέον τέταρτη πίσω από Λέστερ και Τσέλσι.

Το ματς είχε μεγάλη ένταση από την αρχή και μία φάση που θα συζητηθεί πολύ. Στο 5′ ο Πεπ Γκουαρντιόλα και οι παίκτες του ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Άρνολντ. Η μπάλα, βέβαια, έχει βρει πρώτα στο χέρι του Μπερνάρντο Σίλβα. Στην εξέλιξη της φάσης, μάλιστα, ο Φαμπίνιο έκανε το 1-0 και ακολούθησε η έκρηξη του Ισπανού τεχνικού.

Η Σίτι είχε την μπάλα, αλλά κάθε αντεπίθεση της Λίβερπουλ έμοιαζε επικίνδυνη. Στο 13′ ο Άρνολντ έκανε διαγώνια μπαλιά για τον Ρόμπερτσον, εκείνος δεύτερη για τον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στη συνέχεια οι «πολίτες» κυκλοφόρησαν την μπάλα, είχαν φάσεις για να σκοράρουν τόσο από τα στημένα του Ντε Μπρόινε όσο και με τις εκτελέσεις του Αγκουέρο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Δοκάρι είχε και ο Ανχελίνιο με σουτ που κόντραρε στον Φαν Ντάικ.

Το τελειωτικό χτύπημα για τη Σίτι ήρθε στο 51′ με την κεφαλιά του Μανέ. Για λίγα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Μετά η Λίβερπουλ οπισθοχώρησε αισθητά και τελικά δέχτηκε γκολ από τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 79′. Τρία λεπτά μετά θα μπορούσε να έχει δοθεί πέναλτι σε χέρι του Άρνολντ. Τελικά δεν άλλαξε κάτι ως το φινάλε.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (61′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ (87′ Γκόμεζ), Μανέ, Φιρμίνο (79′ Τσάμπερλεϊν).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Μπράβο, Γουόκερ, Στόουνς, Φερναντίνιο, Ανχελίνιο, Ρόντρι, Γκιουντογάν, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο (71′ Ζεζούς).

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 8/11
Νόριτς-Γουότφορντ 0-2 (2′ Ντεουλοφέου, 52′ Γκρέι)

Σάββατο 9/11
Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας 2-0 (52′ Έιμπραχαμ, 79′ Πούλισιτς)
Μπέρνλι-Γουέστ Χαμ 3-0 (11′ Μπαρνς, 44′ Γουντ, αυτ. 54′ Ρομπέρτο)
Νιουκάστλ-Μπόρνμουθ 2-1 (42′ Γέντλιν, 52′ Κλαρκ – Χάρι 14′ Γουίλσον)
Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-2 (50′ Ινγκς – 4′ Ντέιβις, 75′ Ριτσάρλισον)
Τότεναμ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (58′ Σον – 78′ Μπάλντοκ)
Λέστερ-Άρσεναλ 2-0 (68′ Βάρντι, 75′ Τίλεμανς)

Κυριακή 10/11
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπράιτον 3-1 (17′ Περέιρα, 19′ αυτ. Πρέπερ, 66′ Ράσφορντ)
Γουλβς-Άστον Βίλα 2-1 (41′ Νέβες, 84′ Χιμένες – 90’+2 Τρεζεγκέ)
Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 3-1 (6′ Φαμπίνιο, 13′ Σαλάχ, 51′ Μανέ – 78′ Μπερνάρντο Σίλβα)