ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ: Οι «κόκκινοι» ήταν… «λύκοι» (vid)

Στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ

Νικηφόρα πέρασε από το «Μολινό» η Λίβερπουλ με 2-0 επί της Γουλβς το βράδυ της Παρασκευής (21/12).

Υπό καταρρακτώδη βροχή, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνεργάστηκαν υπέροχα στο 18’ και ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε το σκορ με ιδανικό τσίμπημα της μπάλας.

Εν συνεχεία, το α’ ημίχρονο κύλησε χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία, ώσπου στο 67’ ο Ρουί Πατρίσιο σταμάτησε τον Άνταμ Λαλάνα στο 67’.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σαλάχ σέντραρε και ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ με προβολή διπλασίασε το προβάδισμα της Λίβερπουλ.

Η Γουλβς έχασε μοναδική ευκαιρία στο 72’ με τον Ρομέν Σαΐς (του είπε «όχι» ο Άλισον), ενώ η τελευταία καλή στιγμή για να ξαναμπεί στο ματς χάθηκε στο 89’, όταν ο Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων με πλασέ.

Με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ αύξησε στους 4 βαθμούς τη διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία το Σάββατο (22/12) υποδέχεται την Κρίσταλ Πάλας.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Μπένετ, Κόουντι, Μπολί, Ντόχερι, Σαΐς, Νέβες, Κάστρο (81′ Βινάγκρε), Μουτίνιο (63′ Γκιμπς-Γουάιτ), Τραορέ (63′ Καβαλέιρο), Χιμένες.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Μίλνερ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μανέ (87′ Κλάιν), Φιρμίνο (76′ Βαϊνάλντουμ), Κεϊτά (58′ Λαλάνα), Σαλάχ.