Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Άλλος νίκησε, άλλος πέρασε (vid)

Τρίτη διαδοχική επικράτηση των «κόκκινων διαβόλων» στο «Έτιχαντ»

Μάντσεστερ Σίτι: Πέρασε στον τελικό παρά την ήττα
Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μάντσεστερ ΣίτιΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Οι «κόκκινοι διαβόλοι» επικράτησαν στο «Έτιχαντ», όμως η ήττα του πρώτου αγώνα (1-3) έδωσαν το εισιτήριο στους «πολίτες» στον τελικό του League Cup.

Στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ένα φάουλ του Φρεντ και ένα δυνατό σουτ του Νεμάνια Μάτιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 35’.

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, απάντησαν με Σέρχιο Αγκουέο και Ριγιάντ Μαχρέζ, ενώ ο Ραχίμ Στέρλινγκ βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν οφσάιντ.

Η Γιουνάιτεντ άγχωσε τον Κλαούντιο Μπράβο στο β’ ημίχρονο με τους Χάρι Μαγκουάιρ, Αντονί Μαρσιάλ και Στέρλινγκ.

Ο Νταβίδ Σίλβα, στον αντίποδα, προτίμησε να δώσει στον Ιλκάι Γκιουντογάν αντί να σουτάρει, με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει.

Δεκατέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε, ο Μάτιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και η Σίτι πήρε τα ηνία.

Πράγματι, το 0-1 παρέμεινε και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προκρίθηκε στον τελικό για τρίτη διαδοχική χρονιά, φιλοδοξώντας να κατακτήσει το 7ο League Cup.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Μπράβο, Γουόκερ, Οταμέντι, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε (90+1’ Στόουνς), Γκιουντογάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόντρι, Στέρλινγκ, Μαχρέζ (68’ Νταβίδ Σίλβα), Αγκουέρο (90+3’ Ζεζούς).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (79’ Μάτα), Γουαν-Μπισάκα, Φρεντ, Μάτιτς, Γουίλιαμς, Λίνγκαρντ (65’ Περέιρα), Γκρίνγουντ (46’ Τζέιμς), Μαρσιάλ.