ΑΓΓΛΙΑ

Νιούκαστλ – Λίβερπουλ 0-0: Την έκανε τη… ζημιά της (vid)

Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 0-0: Δεν μπόρεσαν οι πρωταθλητές Αγγλίας να πάρουν το «διπλό»...

Νιούκαστλ – Λίβερπουλ 0-0: Δεν μπόρεσαν οι πρωταθλητές Αγγλίας να κλείσουν το 2020 με νίκη.

Νιούκαστλ – Λίβερπουλ 0-0: Οι «καρακάξες» κατάφεραν να κόψουν βαθμούς από τη Λίβερπουλ, με το εντός έδρας ισόπαλο και «φτωχό» αποτέλεσμα, 0-0…

Δεν έβγαλε μεγάλη δυναμική στο παιχνίδι της η Λίβερπουλ, αλλά κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες για το γκολ. Όμως ο Ντάρλοου και οι αμυντικοί της Νιούκαστλ ήταν εκεί για να κρατήσουν το μηδέν για την ομάδα τους.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους στο 12, όταν ο Γουίλσον μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, πλάσαρε και ο Άλισον έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 34′ ο Σαλάχ βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε και το Ντάρλοου κατάφερε να ακουμπήσει ελάχιστα την μπάλα και να της αλλάξει πορεία! Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Φιρμίνο πήρε την κεφαλιά, ξανά σε κόρνερ ο Ντάρλοου.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος…

Κεφαλιά του Μανέ αυτή τη φορά, στο 54′, ελάχιστα άουτ η μπάλα, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Σαλάχ στο 66′, από το ύψος του πέναλτι.

Δύο λεπτά μετά ο Φιρμίνο, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή έξοδο του Ντάρλοου, σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι! Με τον ίδιο τρόπο, με κεφαλιά, απείλησε η Νιούκαστλ στο 79′ με τον Κλαρκ, αλλά ο Άλισον κατάφερε να παραχωρήσει κόρνερ.

Η Λίβερπουλ πίεσε στα τελευταία λεπτά και στο 81′ ο Μανέ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς έδιωξε στη γραμμή ο Σαρ! Και επτά λεπτά μετά ο Φιρμίνο και πάλι απείλησε με το κεφάλι, αλλά ο Ντάρλοου είπε νέο «όχι»!

Έτσι έμεινε το 0-0, στο τελευταίο ματς των δύο ομάδων στο 2020…

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Σαρ, Φερνάντες, Κλαρκ, Γεντλίν, Λόνγκσταφ, Χέιντεν, Ρίτσι (86′ Λιούις), Μέρφι (67′ Αλμιρόν), Ζοέλιντον, Ουίλσον.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (68′ Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ (73′ Αλκάνταρα), Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ (90+2′ Σακίρι).

16η Αγωνιστική

Δευτέρα 28/12
Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 1-1 (58’ Ζαχά – 83’ Μπαρνς)
Τσέλσι-Άστον Βίλα 1-1 (34’ Ζιρού – 51’ Ελ Γκάζι)
Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι (αναβλήθηκε)

Τρίτη 29/12
Μπράιτον-Άρσεναλ 0-1 (66′ Λακαζέτ)
Μπέρνλι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (32′ Μι)
Σαουθάμπτον-Γουέστ Χαμ 0-0
Γουέστ Μπρομ-Λιντς 0-5 (9′ αυτ. Σόγερς, 31′ Αλιόσκι, 36′ Χάρισον, 40′ Ροντρίγκο Μορένο, 72′ Ραφίνια)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γουλβς 1-0 (93′ Ράσφορντ)