ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 κόντρα στην αξιόμαχη Φούλαμ

Στις νίκες επέστρεψε η Τσέλσι στην Premier League, επικρατώντας της Φούλαμ με 2-0, δείχνοντας να συνέρχεται από την ήττα κόντρα στην Τότεναμ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό ο Πέδρο άνοιξε το σκορ, καθώς μετά την πάσα του Καντέ έκανε την προσποίηση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι ανέβασε την πίεσή της στη συνέχεια, με την Τσέλσι πάντως να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 στο 43′, όταν ο Ρίκο σταμάτησε τον Ζιρού.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες άρχισαν να πιέζουν προκειμένου να πετύχει η καθεμία τον στόχος της.

Ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, με το Καμαρά που μπήκε αλλαγή στο 46΄ να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 55΄ μάλιστα ο Τσέιμπερς βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή πήρε την κεφαλιά αλλά ο Αριθαμπαλάγκα έκανε σωτήρια επέμβαση και κράτησε το 1-0.

Η Φούλαμ συνέχισε να πιέζει και στο 64΄ ο Τσέιμπερς έπιασε έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή της Τσέλσι, όμως και πάλι ο Ισπανός τερματοφύλακας απόκρουσε την μπάλα και κράτησε το μηδέν.

Στο 74ο λεπτό ήταν η Τσέλσι αυτή που έχασε σπουδαία ευκαιρία, με τον Μοράτα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, ωστόσο το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Αυτό που δεν κατάφερε εκείνος, το πέτυχε ο Λόφτους-Τσικ οκτώ λεπτά αργότερα σκοράροντας και κάνοντας το 2-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους «Μπλε» να ρίχνουν όσο μπορούν το τέμπο για να κρατήσουν το αποτέλεσμα.

Έτσι, διατηρήθηκε το αρνητικό ρεκόρ της Φούλαμ που δεν έχει καταφέρει να κερδίσει την Τσέλσι εκτός έδρας από τον Μάρτιο του 1964!

Παράλληλα, είναι η 44η συνεχόμενη φορά που σε εκτός έδρας παιχνίδι Premier League δεν φεύγει με τη νίκη, όταν χάνει στο ημίχρονο.

ΤΣΕΛΣΙ (Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο (78′ Ζαπακόστα), Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (67′ Λόφτους-Τσικ), Πέδρο, Αζάρ, Ζιρού (70′ Μοράτα)

ΦΟΥΛΑΜ  (Ρανιέρι): Σέρχιο Ρίκο, Σεσενιόν (46΄Καμαρά), Οντόι, Τσέιμπερς, Γιοχάνσεν (46’ Αγιτέ), Μίτροβιτς, Κέιρνι (76′ Κεμπάνο), Λε Μαρσάντ, Κρίστι, Σερί, Μόουσον

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή (30/11)

Κάρντιφ – Γουλβς 2-1 (65’ Γκούναρσον, 77’ Χόιλετ – 18’ Ντόχερτι)

Σάββατο (1/12)

Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 2-0 (16’ ΜακΆρθουρ, 77’ Τάουνσεντ)

Χάντερσφιλντ – Μπράιτον 1-2 (1’ Γιόργκενσεν – 45+4’ Ντάφι, 69’ Αντόνε)

Λέστερ – Γουότφορντ 2-0 (12’ πεν. Βάρντι, 23’ Μάντισον)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπόρνμουθ 3-1 (16’ Μπερνάντο Σίλβα, 57’ Στέρλινγκ, 79’ Γιουντογκάν – 44’ Γουίλσον)

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 0-3 (11’, 63’ Ερνάντες, 93’ Φελίπε Άντερσον)

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (13’ Άρμστρονγκ, 20’ Σοάρες – 33’ Λουκάκου, 39’ Ερέρα)