ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Με Ποντένσε και Σα η Γουλβς – Νίκησε η Γιουνάιτεντ (vds)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε τη Λιντς, βρίσκεται εντός τετράδας στην Premier League και η Γουλβς είναι μία από τις ομάδες που την ακολουθούν.

Ο Ποντένσε σκόραρε σε ματς της Premier League
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Δεν έχει μόνο στην κορυφή ενδιαφέρον η Premier League. Χαμός μεταξύ άλλων γίνεται και για την τέταρτη θέση. Εκεί που βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μετά τη νίκη της επί της Λιντς, μάλιστα, πήγε στο +4 από την αμέσως επόμενη Γουέστ Χαμ. Μόνο αυτές οι δύο ομάδες, όμως, έχουν από 26 ματς. Η ισόβαθμη με τα «σφυριά» Άρσεναλ έχει τρία παιχνίδια λιγότερα και η Γουλβς δύο και βρίσκεται στο -6. Τρεις αγώνες λιγότερους μετράει και η Τότεναμ, η οποία βρίσκεται στο -7.

Τα περισσότερα παιχνίδια της Λιντς είναι στα όσα φάμε και όσα βάλουμε. Αυτό συνέβη και με τη Γιουνάιτεντ. Μαγκουάιρ και Μπρούνο Φερνάντες έκαναν το 0-2 στο πρώτο μέρος. Ο Πορτογάλος ήταν αρκετά καλός και δημιούργησε πολλά προβλήματα. Ωστόσο, σε λιγότερο από ένα λεπτό ήρθε η ισοφάριση στο δεύτερο μέρος.

Για να γίνει κάτι τέτοιο, έπρεπε να μπει στο ματς ο Ραφίνια. Ο Ροντρίγκο στο 53′ μείωσε και ένα λεπτό μετά ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έκανε το 2-2. Στη συνέχεια, όμως, ανέβασαν ρυθμό οι φιλοξενούμενοι και δεν άντεξε η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα. Με το ματς να έχει ανοίξει πολύ ο Φρεντ έκανε το 2-3 στο 70′ με τη δεύτερη ασίστ του Σάντσο και από ασίστ του Φερνάντες γράφτηκε στο 88′ το 2-4 του Ελάνγκα.

Στο ματς που ακολούθησε η Γουλβς επιβεβαίωσε πως είναι μία από τις πολύ καλές φετινές ομάδες. Έκαμψε την αντίσταση της προβληματικής φέτος Λέστερ με 2-1. Προβάδισμα από νωρίς πήραν με τον Νέβες οι «λύκοι», αλλά στο 41′ ήρθε η ισοφάριση από τον Λούκμαν. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Ποντένσε στο 66′, ενώ στο φινάλε του αγώνα ο άλλος πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Σα, έκανε μία σημαντική επέμβαση.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/2)

Γουέστ Χαμ-Νιούκαστλ 1-1 (32′ Ντόουσον – 45+1′ Γουίλοκ)

Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 2-1 (48′ Σμιθ Ρόου, 79′ Σακά – 90’+3 Νόργκααρντ)

Άστον Βίλα-Γουότφορντ 0-1 (78′ Ντένις)

Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 0-1 (89′ Ζίγιες)

Λίβερπουλ-Νόριτς 3-1 (64′ Μανέ, 67′ Σαλάχ, 81′ Ντίας – 48′ Ράσιτσα)

Μπράιτον-Μπέρνλι 0-3 (21′ Βέγκχορστ, 40′ Μπράουνχιλ, 69′ Λένον)

Σαουθάμπτον-Έβερτον 2-0 (52′ Στ. Άρμστρονγκ, 84′ Λονγκ)

Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 2-2 (33΄ Γκουντογκάν, 90+2΄ – 4΄ Κουλουσέφσκι, 59΄ Κέιν)

Κυριακή (20/2)

Λιντς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4 (53′ Ροντρίγκο, 54′ Ραφίνια – 34′ Μαγκουάιρ, 45’+5′ Μπρούνο Φερνάντες, 70′ Φρεντ, 88′ Ελάνγκα)

Γουλβς-Λέστερ 2-1 (9’ Ρούμπεν Νέβες, 66’ Ποντένσε – 41’ Λούκμαν)