ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Νίκες για Τότεναμ και Τσέλσι (vds)

Πρώτο τρίποντο για Γουλβς, πολύτιμη νίκη και η για Κρίσταλ Πάλας

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Κάποια στιγμή το αρνητικό σερί θα έσπαγε… Η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες στην Premier League επικρατώντας δύσκολα με 2-1 της Σαουθάμπτον.

Τα χρειάστηκε για τα καλά, αλλά το αποτέλεσμα μετράει… Με σουτ του Εντομπελέ από στρώσιμο του Σον έγινε το 1-0 στο 24′, αλλά επτά λεπτά μετά ο Οριέ αποβλήθηκε. Έτσι οι Λονδρέζοι κλήθηκαν να παίξουν μεγάλο μέρος του ματς με παίκτη λιγότερο.

Αυτό σαφώς και επηρέασε αισθητά. Η Σαουθάμπτον αναθάρρησε και έκανε το 1-1 με τον Ινγκς στο 39′. Για την ακρίβεια ήταν μία… χορηγία του Γιορίς, ο οποίος υπέπεσε σε απίθανη γκάφα!

Ο Γάλλος, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ των πρωταγωνιστών. Αφού είχε γίνει το 2-1 από τον Κέιν στο 43′, ο κίπερ της Τότεναμ χρειάστηκε αρκετές φορές και έκανε σημαντικές επεμβάσεις. Μία εξ αυτών σε απευθείας φάουλ του Γουόρντ-Πράουζ.

Στο άλλο ματς του Λονδίνου, η Τσέλσι πήρε την πρώτη της εντός έδρας νίκη για φέτος κρατώντας μάλιστα και το μηδέν στην άμυνα. Ο Ζορζίνιο με πέναλτι που κέρδισε ο Μάουντ άνοιξε το σκορ, ενώ το 2-0 έγινε από τον Ουίλιαν.

Από εκεί και πέρα, πρώτο τρίποντο για φέτος στην Premier League πήρε η Γουλβς, ενώ νίκη πανηγύρισε καιη Κρίσταλ Πάλας. Στο 2-2 τα άλλα δύο ματς που γίνονταν την ίδια ώρα σε Μπόρνμουθ και Μπέριμγχαμ.

TOTENAM (Μαουρίτσο Ποκετίνο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Οριέ, Ρόουζ, Γουίνκς (90’+3′ Γουανιάμα), Σισοκό, Ν’Ντομπελέ (83′ Ντάιερ), Ερικσεν, Σον (64 Λαμέλα), Κέιν

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (Ραλφ Χάζενχιτλ): Γκαν, Σοάρες, Γιοσίντα, Μπέντναρεκ, Βέστρεγκααρντ (79′ Αρμστρονγκ), Μπερτράντ, Ρομέου, Χόιμπιεργκ, Γουόρντ-Πράουζ, Μπουφάλ (88′ Λονγκ), Ινγκς (83′ Ομπαφέμι).

Premier League – 7η αγωνιστική

Σάββατο 28/9

Σέφιλντ Γ. – Λίβερπουλ 0-1 (70′ Βαϊνάλντουμ)

Μπόρνμουθ – Γουέστ Χαμ 2-2 (17′ Κινγκ, 46′ Γουίλσον – 10′ Γιαρμολένκο, 74′ Κρέσγουελ)

Άστον Βίλα – Μπέρνλι 2-2 (33′ Ελ Γκάζι, 79′ ΜακΓκίν – 68′ Ροντρίγκες, 81′ Γουντ)

Τσέλσι – Μπράιτον 2-0 (50′ πέν. Ζορζίνιο, 76′ Ουίλιαν)

Κρίσταλ Πάλας – Νόριτς 2-0 (21′ πέν. Μιλιβόγεβιτς, 90′ Τάουνσεντ)

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 2-1 (24′ Εντομπελέ, 43′ Κέιν – 39′ Ινγκς)

Γουλβς – Γουότφορντ 2-0 (18′ Ντόχερτι, 61′ αυτ. Γιάνματ)

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 19:30