ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Στο -3 η Λίβερπουλ, ξέσπασε η Τσέλσι

Έστω και δύσκολα η Λίβερπουλ νίκησε με 1-0 τη Γουέστ Χαμ και πήγε στο -3 από την κορυφή της Premier League. Άνετο πέρασμα από το Μπέρνλι η Τσέλσι.

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται η Premier League. Η Λίβερπουλ νίκησε τη Γουέστ Χαμ και πήγε στο -3 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Τους ακολουθεί η Τσέλσι εξ αποστάσεως.

Οι «ρεντς» ζορίστηκαν αρκετά κόντρα σε μία από τις πολύ καλές ομάδες της Premier League. Ο Σαλάχ σπατάλησε ευκαιρίες, δεν ήταν σε καλή μέρα, αλλά στο 27′ έγινε το 1-0 από τον Μανέ. Μία ακόμη ασίστ μοίρασε ο Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε όλο το παιχνίδι.

Από τα δικά του πόδια βγήκαν και άλλες ευκαιρίες, ενώ σε μία φάση έσωσε δις τη Λίβερπουλ από γκολ. Πρωταγωνίστησε και στη μεγαλύτερη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Σε πρώτη φάση μπλόκαρε τον Λαντσίνι και ο τελευταίος στη συνέχεια πέταξε την μπάλα έξω.

Ο Αντόνιο δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, ενώ η Γουέστ Χαμ θα μπορούσε συνολικά να έχει βρει ένα γκολ. Θα μπορούσε, βέβαια, με τους Ντίας, Σαλάχ και Μανέ να έχει σκοράρει και η Λίβερπουλ ένα ακόμη τέρμα. Τελικά έστω και με άγχος ήρθε η έβδομη σερί νίκη στην Premier League. Επίσης, με αυτό το αποτέλεσμα ο Φαν Ντάικ έμεινε αήττητος για 60ο ματς στο «Άνφιλντ», κάτι που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της λίγκας.

Νωρίτερα η Τσέλσι διέλυσε με 4-0 την Μπέρνλι. Για ένα ημίχρονο πιέστηκε αρκετά με τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες με τον ΜακΝιλ. Ωστόσο, στο δεύτερο τα πάντα άλλαξαν. Πρωταγωνιστές οι Τζέιμς και Χάβερτς. Μέσα σε οκτώ λεπτά οι δυο τους είχαν κάνει το 0-3 και το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Πούλισικ.

Ξέσπασε η Άστον Βίλα με το επιβλητικό 4-0 της Σαουθάμπτον, ενώ μία ακόμη πολύτιμη νίκη πήρε η Νιούκαστλ και έτσι ξεφεύγει σταθερά από τις τελευταίες θέσεις. Μεγάλη ανάσα πήρε η Μπρέντφορντ κόντρα στη Νόριτς σε ματς που δεν αγωνίστηκαν οι Γιαννούλης (πάγκο) και Τζόλης (εκτός αποστολής, όπως και ο Τσιμίκας για τη Λίβερπουλ).