ΑΓΓΛΙΑ

Premier League: Ξέσπασε στην Έβερτον η Τότεναμ – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Premier League μετά τον θρίαμβο της Τότεναμ

Premier League: Η Τότεναμ επιβλήθηκε 5-0 της Έβερτον σε ματς για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Χάρι Κέιν να γράφει ιστορία.

Η ομάδα του Λονδίνου άφησε πίσω της τον σοκαριστικό αποκλεισμό από τη Μίντλεσμπρο στο FA Cup κι έπιασε τη Γουέστ Χαμ στην 6η θέση (με 2 ματς λιγότερα).

Στα πρώτα 14 λεπτά δεν καταγράφηκε τελική. Υπήρξε όμως σκορ. Κι αυτό γιατί μετά από γύρισμα του Στεφάν Σεσενιόν ο Μάικλ Κιν «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι βρήκε τον Σον Χεούνγκ-Μιν κι εκείνος με σουτ εντός περιοχής διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Ο Νοτιοκορεάτης έχει κομβικό ρόλο σε 16 γκολ στη φετινή Premier (11 ως σκόρερ, 5 ως δημιουργός) και μόνο ο Μοχάμεντ Σαλάχ βρίσκεται ψηλότερα στη σχετική λίστα.

Βέβαια, τα περισσότερα φώτα της βραδιάς συγκεντρώθηκαν πάνω από τον Χάρι Κέιν, αφού ξεπέρασε τον θρυλικό Τιερί Ανρί στην 6η θέση των σκόρερ της Premier.

Ο σούπερ σταρ της Τότεναμ σκόραρε στο 37′ και το 55′, έπειτα από σπουδαίες ασίστ του Ματ Ντόχερτι, φτάνοντας τα 176 γκολ στο πρωτάθλημα σε 270 συμμετοχές (σ.σ. ο Γάλλος σημείωσε 175 σε 258 ματς).

Τώρα χρειάζεται:

• ένα γκολ για να πιάσει τον Φρανκ Λάμπαρντ
  • οκτώ για να πιάσει τον Σέρχιο Αγκουέρο
  • έντεκα για να πιάσει τον Άντι Κόουλ

Στο ενδιάμεσο, συγκεκριμένα 41 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα του β’ ημιχρόνου και, συνάμα, έπειτα από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Σέρχιο Ρεγκιλόν είχε γράψει το 4-0 με κοντινό σουτ.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Σάββατο (5/3)

Λέστερ-Λιντς 1-0 (67′ Μπαρνς)

Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον 4-0 (9’ Γουότκινς, 44’ Λουίζ, 52’ Κουτίνιο, 54’ Ινγκς)

Γουλβς-Κρίσταλ Πάλας 0-2 (19’ Ματέτα, 34’ πεν. Ζαχά)

Μπέρνλι-Τσέλσι 0-4 (47’ Τζέιμς, 52’, 55’ Χάβερτς, 69’ Πούλισικ)

Νιούκαστλ-Μπράιτον 2-1 (12’ Φρέιζερ, 14’ Σερ – 55’ Ντανκ)

Νόριτς-Μπρέντφορντ 1-3 (90+2′ Πούκι – 32’, 53’, 57’ Τόνεϊ)

Λίβερπουλ-Γουέστ Χαμ 1-0 (27′ Μανέ)

Κυριακή (6/3)

Γουότφορντ-Άρσεναλ 2-3 (11′ Ερνάντες, 87′ Σισοκό – 5′ Έντεγκααρντ, 30′ Σάκα, 52′ Μαρτινέλι)

Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-1 (5′ και 28′ Ντε Μπρόινε, 68′ και 90’+1 Μαχρέζ – 22′ Σάντσο)