ΑΓΓΛΙΑ

Στραπάτσο από Μιλιβόγεβιτς η Σίτι

Η Κρίσταλ Πάλας έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που νικάει στο «Έτιχαντ» για την Premier League, ήττα-σοκ και για Τσέλσι

Αν ρωτήσει κανείς έναν φίλο της Λίβερπουλ για τον Ρόι Χόντσον, πιθανότατα θα ακούσει τα χειρότερα. Στο εξής, μπορεί να έχει να λέει και μία καλή κουβέντα, αφού η δική του Κρίσταλ Πάλας υποχρέωσε σε μέγα κάζο τη Μάντσεστερ Σίτι το απόγευμα του Σαββάτου (22/12).

Άπαντες περίμεναν μία εύκολη νίκη της Σίτι για να πάει ξανά στο -1 από τη Λίβερπουλ. Κάπως έτσι ξεκίνησε και το παιχνίδι. Από τα πρώτα λεπτά οι «πολίτες» έκλεισαν στα καρέ της την Πάλας και στο 27′ ο Γκιουντογάν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από σέντρα του Ντελφ.

Οι Λονδρέζοι δεν είχαν ούτε σουτ στο πρώτο μισάωρο, αλλά στο 33′ ισοφάρισαν με σουτ του Σλουπ από τα όρια της περιοχής. Δύο λεπτά μετά ο Τάουνσεντ έπιασε ένα απίστευτο σουτ στην κίνηση και έκανε το 1-2.

Η Σίτι ήταν σοκαρισμένη και δεν κατάφερε να αντιδράσει ως το ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου είχε δοκάρι η Πάλας και στην ίδια φάση κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύκολα ο Μιλιβόγεβιτς κάνοντας το 1-3.

Ο Γκουαρντιόλα ήταν αναμενόμενο να ρισκάρει αμέσως μετά. Ανακάτεψε την τράπουλα, η ομάδα του έπαιξε φουλ επίθεση, είχε ευκαιρίες, αλλά κάτι της έλειπε. Μείωσε με τον Ντε Μπρόινε στο 85′ σε μία προσπάθεια του Βέλγου να κάνει σέντρα, όμως, άλλο γκολ δεν βρήκε. Έτσι ήρθε η ήττα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι (50′ Αγκουέρο), Λαπόρτ, Στόουνς, Ντελφ (62′ Ντε Μπρόινε), Γκιουντογάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ (69′ Μαχρέζ), Σανέ, Ζεζούς.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Μπισάκα, Τόμκινς, Φαν Άανχολτ, Μιλιβόγεβιτς, ΜακΆρθουρ, Σλουπ, Τάουνσεντ, Μάιερ (90’+5 Πάντσεον), Ζαχά (88′ Αγιού).

Χαστούκι και η Τσέλσι

Ήττα-σοκ γνώρισε και η Τσέλσι. Υποδέχτηκε τη Λέστερ και οι «αλεπούδες» πήραν τρίποντο ψυχολογίας περνώντας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Βάρντι με δυνατό σουτ εντός περιοχής από ασίστ του Μάντισον.

Είχε φάσεις η Τσέλσι και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Μεταξύ άλλων ένα δοκάρι του Αζάρ και ένα ακόμη πολύ καλό σουτ του. Η Λέστερ, πάντως στάθηκε καλά και τελικά έφυγε από το Λονδίνο χαμογελώντας.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει το μεγάλο διπλό της Σαουθάμπτον επί της Χάντερσφιλντ. Δεύτερη νίκη στη σειρά για τους «Άγιους», που πήραν μεγάλη ανάσα. Αντιθέτως, έμειναν χαμηλά με το μεταξύ τους 0-0 Νιούκαστλ και Φούλαμ, ενώ η Γουότφορντ έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων διαδοχικών νικών της Γουέστ Χαμ. Τέλος, επιστροφή στις νίκες για την Μπόρνμουθ και όγδοη θέση.

Premier League – 18η αγωνιστική

Παρασκευή (21/12)

Γουλβς – Λίβερπουλ 0-2 (18′ Σαλάχ, 68’ Φαν Ντάικ)

Σάββατο (22/12)

Άρσεναλ – Μπέρνλι 3-1 (14’ 48’ Ομπαμεγιάνγκ, 90’+1’ Ιβόμπι – 63’ Μπαρνς)

Μπόρνμουθ – Μπράιτον 2-0 (21′ 77′ Μπρουκς)

Τσέλσι – Λέστερ 0-1 (51′ Βάρντι)

Χάντερσφιλντ – Σαουθάμπτον 1-3 (58′ Μπίλινγκ / 15′ Ρέντμοντ, 42′ πεν. Ινγκς, 71′ Ομπαφέμι)

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 2-3 (27′ Γκιουντογκάν, 85′ Ντε Μπράινε / 33′ Σλουπ, 35′ Τάουνσεντ, 51′ πεν. Μιλιβόγεβιτς)

Νιούκαστλ – Φούλαμ 0-0

Γουέστ Χαμ – Γουότφορντ 0-2 (30′ πεν. Ντίνι, 87′ Ντεουλοφέου)

Κάρντιφ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 19:30