ΑΡΗΣ

Παντελίδης: «Δεν ήταν πέναλτι του Παναθηναϊκού»

Η συνέντευξη Τύπου του τεχνικού του Άρη μετά το ματς με το «τριφύλλι»

Παρατραβηγμένο χαρακτήρισε το πέναλτι του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης του «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Σάββας Παντελίδης.

Ο τεχνικός του Άρη εξήγησε την επιλογή του Νικολά Ντιγκινί, στάθηκε στις χαμένες ευκαιρίες της ομάδας του και εξέφρασε την αισιοδοξία του για το μέλλον.

Αρχικά, ο Παντελίδης είπε: «Το σημερινό ματς αξίζει να μας διδάξει μερικά πράγματα. Ένα από αυτά, είναι πως ενώ στο α’ μέρος ήμασταν καλύτεροι και πιέσαμε, στο β’ δεν μπορέσαμε και αυτό έχει αιτία που πρέπει να διορθώσουμε.

Είχαμε φάσεις να τελειώσουμε το ματς και έπρεπε να είχαμε καθαρό μυαλό και περισσότερες δυνάμεις να το τελειώσουμε. Είναι ένα μάθημα που δεν πρέπει να επαναλάβουμε ποτέ.

Η ομάδα δείχνει ότι έχει πολλά περιθώρια και μπορεί να πάει ακόμα καλύτερα, να κρατήσει μεγαλύτερη διάρκεια στον καλό της εαυτό.

Είναι δύσκολο να κρατήσουμε τέτοιο ρυθμό σε 90 λεπτά. Σιγά σιγά θα το κάνουμε. Υπήρχε θέμα δυνάμεων. Το διαπίστωσα, δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τον ρυθμό του α’ μέρους. Για την ποιότητα όμως που έχουμε μας δόθηκαν 4-5 φάσεις που έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι».

Κληθείς να σχολιάσει ότι έζησε το ίδιο με τον Αστέρα Τρίπολης, απέναντι στον Παναθηναϊκό, επεσήμανε: «Η τύχη είναι με το μέρος τους. Την προηγούμενη εβδομάδα, πάντως, ήμασταν εμείς που πήραμε αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά».

Αναφορικά με την επιλογή Ντιγκινί, είπε: «Είδαμε ότι ο Παναθηναϊκός κατεβαίνει με τρεις στην άμυνα, γι’ αυτό και επιλέξαμε τον Ντιγκινί. Έπρεπε να ήμασταν έτοιμοι, ετοιμάσαμε και δεύτερο φορ για να πιέσουμε πιο ψηλά, αλλιώς θα είχαν την πρωτοβουλία».

Όσον αφορά  στις εντολές στα πέναλτι, δήλωσε: «Η εντολή για το ποιος θα σουτάρει το πέναλτι γίνεται πριν το ματς, ορίζουμε 2-3 παίκτες, πριν ξεκινήσει το ματς. Όποιος αισθάνεται καλύτερο το αναλαμβάνει. Και οι τρεις που έχουμε βάλει είναι αρκετά καλοί».

Ερωτηθείς αν αποδόθηκε δικαιοσύνη, ο Παντελίδης απάντησε: «Όχι δεν αποδόθηκε δικαιοσύνη. Ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή στο β’ μέρος, αλλά δεν κάνει ευκαιρίες. Έμαθα όμως να ζω με αυτό, θα το γυρίσουμε πίσω εγώ και η ομάδα».

Εν συνεχεία ρωτήθηκε αν έχει εικόνα για τα πέναλτι: «Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πέναλτι του Παναθηναϊκού. Είναι παρατραβηγμένο, γιατί καθορίζει ένα ματς».

Σχετικά με την επιλογή του Μέργκιμ Μάβραϊ, είπε: «Τότε τα είχα βάλει με τον εαυτό μου γιατί δεν είχα βάλει τρίτο κεντρικό αμυντικό, τώρα το έκανα, αλλά δεν πέτυχε.

Η ομάδα πρέπει να κρατήσει το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, γιατί δεν υπήρχε άλλο ματς που να ζορίστηκε τόσο ο Παναθηναϊκός σε ένα ημίχρονο.

Εκείνη την ώρα έπαιζε με δύο επιθετικούς, ήταν μία καλή επιλογή νομίζω ο Μάβραϊ, γιατί η μπάλα πήγε ψηλά. Αν έχεις τρεις στόπερ, έχεις μία καλύτερη βοήθεια».

Άρης – Παναθηναϊκός 1-1: Τρία πέναλτι, δύο γκολ, κανένας νικητής

Δώνης: «Γύρισα στο ελληνικό πρωτάθλημα»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παντελίδης: «Δεν ήταν πέναλτι του Παναθηναϊκού»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.