Άρης – ΟΦΗ το 1989: Επτά γκολ σε ένα ημίχρονο!

Η πιο παραγωγική μονομαχία μεταξύ των δύο πρωτοπόρων της Football League

Φιέστα ανόδου θυμίζει το ντέρμπι της Τετάρτης (4/4, 15:00) μεταξύ του ΟΦΗ και του Άρη στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Οι δύο κορυφαίες ομάδες της Football League βρίσκονται στο +13 από την Παναχαϊκή και, ουσιαστικά, σκέφτονται από τώρα την επιστροφή στη Super League.

Βέβαια, η λέξη «γόητρο» συνοδεύει πάντα τέτοιου είδους μονομαχίες, πολλώ δε μάλλον όταν ο λόγος γίνεται για τον ΟΦΗ που μετρά 11/11 νίκες και τον Άρη που δεν έχει γνωρίσει ήττα στα 24 προηγούμενα ματς του πρωταθλήματος.

Με αφορμή αυτή τη μονομαχία, το Sportime.gr θυμάται το πιο χορταστικό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, το οποίο πραγματοποιήθηκε στις 16 Απριλίου 1989.

Τότε, ο Άρης και ο ΟΦΗ έπρεπε να τα δώσουν όλα, προκειμένου να εξαντλήσουν τις πιθανότητες κατάληψης της 4ης θέσης που οδηγούσε στο Κύπελλο UEFA.

Όταν ο διαιτητής Φιλιππίδης σφύριξε τη λήξη του α’ ημιχρόνου, ουδείς θα μπορούσε να φανταστεί ότι μετά την ανάπαυλα θα έμπαιναν 7 γκολ!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί στα πρώτα 45 λεπτά με μπροστάρηδες τους Νίκο Νιόπλια και Χάιμε Βέρα, ενώ στον αντίποδα ο Κώστας Μουρατίδης βρέθηκε σε καλή θέση στο 12ο λεπτό, αλλά ήταν υπερβολικά άστοχος.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 50’ με σκόρερ τον Γιάννη Μαρινάκη (μετά από δοκάρι του Κώστα Μπατσινίλα), αλλά ο Άρης ανέτρεψε τα δεδομένα με ψύχραιμο πλασέ του Αντώνη Γιουκούδη στο 67’ και κεφαλιά-ψαράκι του Βασίλη Δημητριάδη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 76ο λεπτό, ο Καρκαμάνης έχασε την μπάλα από τα χέρια του έπειτα από κόρνερ του Ρόρι Παπαβασιλείου και ο Γιάννης Μαρινάκης ζευγάρωσε τα γκολ του.

Ο τραυματισμός του Ντίνου Κούη στο γόνατο δεν επηρέασε τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 81’ με πέναλτι του Γιουκούδη και πήραν σαφές προβάδισμα στο 88’ με πλασέ του νεοεισελθόντος Γιάννη Πετράκη (πρώτο του γκολ στην Α’ Εθνική).

Ο ΟΦΗ είπε την τελευταία λέξη με πέναλτι του Βέρα στο 90ό λεπτό, ωστόσο αυτό το γκολ διαμόρφωσε απλά το τελικό 4-3 υπέρ του Άρη.

Τελικά ούτε οι «κίτρινοι» ούτε ο ΟΦΗ κατάφεραν να τερματίσουν στην 4η θέση, αφού ο Ηρακλής αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός με 36 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ επικράτησε 3-1 της ΑΕΛ σε αγώνα μπαράζ για την 5η θέση (αμφότεροι συγκέντρωσαν από 34), ενώ ο Άρης αρκέστηκε στην 7η με 33.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΟΦΗ το 1989: Επτά γκολ σε ένα ημίχρονο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.