Bundesliga: Σκόνταψε ξανά η Μπάγερν – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία της Bundesliga

Bundesliga: Δεύτερη διαδοχική απώλεια για την Μπάγερν, καθώς έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου, σε ματς για την 5η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με τον Σεράλντο Μπέκερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Γιόσουα Κίμιχ στο 15′ και στη συνέχεια πήραν τα ηνία.

Η είσοδος των Τόμας Μίλερ και Σερζ Γκνάμπρι δεν έφερε αποτέλεσμα για την Μπάγερν, η οποία δεν μπόρεσε να σημειώσει δεύτερο γκολ και να φύγει νικήτρια από την πρωτεύουσα.

Κατά συνέπεια, η Ντόρτμουντ και η Φράιμπουργκ βρίσκονται πάνω από τους δύο αντιπάλους στη βαθμολογία.

Η Φράιμπουργκ επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Λεβερκούζεν και έπιασε την Ντόρτμουντ στην κορυφή.

Ο Κερέν Ντεμιρμπάι άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, οι Ματίας Γκίντερ και Μίχαελ Γκρέγκοριτς είχαν κάνει την ανατροπή μέχρι το 50ό λεπτό, ο Πάτρικ Σικ με κεφαλιά ισοφάρισε στο 65′, ενώ ο Ρίτσου Ντόαν είπε την τελευταία λέξη στο 71′.

Την πιο εντυπωσιακή νίκη της σημερινής ημέρας κατέγραψε η Κολωνία, η οποία επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ.

Η Βέρντερ, από την πλευρά της, νίκησε εκτός έδρας την Μπόχουμ με 2-0, ενώ Στουτγκάρδη και Σάλκε έμειναν στο 1-1.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (2/9)

Ντόρτμουντ – Χόφενχαϊμ 1-0 (16′ Ρόις)

Σάββατο (3/9)

Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ 2-3 (16′ Ντεμιρμπάι, 65′ Σικ – 48′ Γκίντερ, 51′ Γκρέγκοριτς, 72′ Ντοάν)

Ουνιόν Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 1-1 (12′ Μπέκερ – 15′ Κίμιχ)

Βόλφσμπουργκ – Κολωνία 2-4 (2′, 79′ Νμετσά – 22′ Λιούμπιτσιτς, 32′ αυτ. Οτάβιο, 45′ Κάιντς, 81′ Ανταμιάν)

Μπόχουμ – Βέρντερ Βρέμης 0-2 (86′, 90’+2′ Φίλκρουγκ)

Στουτγκάρδη – Σάλκε 1-1 (18′ Φίριχ – 21′ Τερόντε)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λειψία (19:30)