Champions League: Με ανατροπή η πρωταθλήτρια Σίτι, «5άρα» η Μπαρτσα, ήττα για τον βασικό Πάλμα

Επίσημα άρχισε η σεζόν στο Champions League το βράδυ της Τρίτης (19/9).

Champions League: Με ανατροπή η πρωταθλήτρια Σίτι, «5άρα» η Μπαρτσα, ήττα για τον βασικό με τη Σέλτικ, Λουίς Πάλμα, πρώτη παίκτη του Άρη.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Με αρκετές γκολ άρχισε η νέα σεζόν στο Champions League και τη διεξαγωγή των μισών παιχνιδιών της 1ης αγωνιστικής. Νίκη με ανατροπή 3-1 της πρωταθλήτριας Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι επί του Ερυθρού Αστέρα. Πεντάρα της Μπαρτσελόνα επί της Αντβέρπ, αντιπάλου της ΑΕΚ στη φάση των πλεί οφ.

Από εκεί και πέρα ο πρώην άσος του Άρη Λουίς Πάλμα ξεκίνησε βασικός για τη Σέλτικ μέσα στην Ολλανδία, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του (2-0), ενώ έγινε αλλαγή στο 58′.

Να σημειωθεί ότι ένα από τα πέντε γκολ της Μπαρτσελόνα σημείωσε ο ταλαντούχος Γκάβι, κάνοντας για την ακρίβεια το 4-0 στο 54′. Ο 19χρονος Ισπανός έγινε ο έκτος νεότερος παίκτης που σκοράρει για την Μπάρτσα στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα η Λάτσιο έσωσε τον βαθμό στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης (1-1), χάρη σε γκολ που σημείωσε ο τερματοφύλακάς(!) της  Ιβάν Προβεντέλ, με κεφαλιά.

Τέλος νίκες πέτυχαν οι Παρί, Λειψία, Πόρτο, ενώ χωρίς γκολ έμεινε η Μίλαν στην έδρα της με τη Νιούκαστλ.

Champions League: Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής την Τρίτη (19/9)