CHAMPIONS LEAGUE

Άλλο Premier, άλλο Champions League. Τhis is… Λίβερπουλ! (vid)

Εκπληκτικό α' ημίχρονο από την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ που σκόρπισε με 3-0 τη Μάντσεστερ Σίτι

Με το… ενάμιση πόδι στην ημιτελική φάση του Champions League βρίσκεται η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 3-0 της Μάντσεστερ Σίτι χάρη στο εκπληκτικό α’ ημίχρονο.

O Γίργκεν Κλοπ έδωσε εντολή στον Άντριου Ρόμπερτσον να επιχειρεί συχνά προωθήσεις από αριστερά για να βάζει δύσκολα στη δεξιά πτέρυγα των φιλοξενούμενων.

Πράγματι, ο 24χρονος ήταν εξαιρετικός, όπως ήταν και όλοι οι συμπαίκτες του στο α’ ημίχρονο της αναμέτρησης του «Άνφιλντ».

Μόλις στο 12ο λεπτό ο ασταμάτητος Μοχάμεντ Σαλάχ έφτασε τα 17 γκολ στις τελευταίες 15 συμμετοχές, στο 20ό ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν διπλασίασε το προβάδισμα με σουτ-βολίδα και στο 31ο ο Σαντιό Μανέ χρίστηκε σκόρερ με κεφαλιά.

Η εκπληκτική εφέτος Μάντσεστερ Σίτι δέχθηκε 3 γκολ στο α’ ημίχρονο για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2015 και πάλι με θύτη τη Λίβερπουλ.

Ο Γκάμπριελ Ζεζούς κατέγραψε τις λιγότερες επαφές πλην των τερματοφυλάκων και αυτό φανερώνει την επιθετική ανυπαρξία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατέγραψαν δύο καλές τελικές, αλλά ήταν μετριότατοι στο αμυντικό σκέλος.

Η εικόνα του β’ ημιχρόνου ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη κι αυτό εν πολλοίς οφειλόταν στον τραυματισμό του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 53ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι έχαναν με χαρακτηριστική ευκολία την μπάλα και έκτοτε οι αμυντικοί κλήθηκαν να ανταποκριθούν στις διαδοχικές επιθέσεις των επικείμενων πρωταθλητών Αγγλίας.

Προς τα μισά του β’ μέρους η Λίβερπουλ περιόρισε τη δράση των μεσοεπιθετικών του Γκουαρδιόλα, ενώ ο Ραχίμ Στέρλινγκ δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε.

Οι παίκτες του Κλοπ διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ο βοηθός ορθώς δεν επέτρεψε στη Σίτι να μειώσει στο 84′ λόγω οφσάιντ του Σανέ και το 3-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν κατέγραψε ούτε ένα σουτ προς την εστία για πρώτη φορά σε εφετινό ματς και αυτό τα λέει όλα…

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γίργκεν Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (85′ Moρένο), Μίλνερ, Σαλάχ (53’ Βαϊνάλντουμ), Μανέ, Φιρμίνο (71′ Σολάνκε).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Λαπόρτ, Φερναντίνιο, Γιουντογκάν (57’ Στέρλινγκ), Ντε Μπρόινε, Σανέ, Σίλβα, Ζεζούς.