CHAMPIONS LEAGUE

Απέδρασε από το Βέλγιο η Ντόρτμουντ, «διπλό» η Ατλέτικο (vid)

Οι Βεστφαλοί δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, αλλά νίκησαν με ένα τυχερό γκολ του Πούλισιτς – Η Μονακό προηγήθηκε, αλλά η Ατλέτικο γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη

Η Ντόρτμουντ στάθηκε τυχερή στον αγώνα της με την Κλαμπ Μπριζ και με ένα απίστευτο γκολ του Πούλισιτς πήρε μία ανέλπιστη νίκη στο Βέλγιο.

Το παιχνίδι δεν ήταν από τα καλύτερα της βραδιάς. Μάλλον ήταν από τα χειρότερα της βραδιάς. Η Ντόρτμουντ ήταν πολύ κακή και η Μπριζ προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, όμως δεν τα κατάφερε.

Οι άμυνες έκλεισαν καλά και το παιχνίδι πήγαινε για το 0-0, όμως το τυχερό γκολ του Πούλισιτς έδωσε τους τρεις βαθμούς στην Ντόρτμουντ.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (Ιβ. Λέκο): Λέτικα, Πουλέν, Ντενσβίλ, Μίτροβιτς, Βόρμερ, Ριτς, Βάνακεν, Βλιέτινκ (56’ Κουλς), Βόσεν (82’ Οπέντα), Γουέσλεϊ, Γκρένενβελντ (76’ Ντένις).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Λ. Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Σμέλτσερ, Ντιαλό, Ακαντζί, Βίτσελ, Γκέτσε (62’ Καγκάβα), Βάιγκλ (84’ Νταχούντ), Σάντσο (69’ Πούλισιτς), Ρόις, Βολφ.

Με ανατροπή η Ατλέτικο

Μία ανατροπή από αυτές που γνωρίζει πολύ καλά η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε στην πρεμιέρα του φετινού Champions League με τη Μονακό στο Μόντε Κάρλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πιο δυνατά στο παιχνίδι. Και δικαιώθηκαν με το γκολ του Γκραντσέρ, ο όποιος έκανε το 1-0 στο 18’.

Ωστόσο, η Ατλέτικο είχε απάντηση. Στο 31’ ο συνήθης… ύποπτος Ντιέγκο Κόστα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό, ο Χιμένεθ έκανε το 2-1 για τους «ροχιμπλάνκος».

ΜΟΝΑΚΟ (Λ. Ζαρντίμ): Μπενάλιο, Γκλικ, Σιντιμπέ, Χένρικς, Τζέμερσον, Τσαντλί (58’ Εμπουλά), Αχόλου (69’ Ανταμά Τραορέ), Τιέλεμανς, Εντοράμ, Φαλκάο, Γκραντσέρ (77’ Σιλά).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντ. Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Γοδίν, Χιμένεθ, Ερνάντες, Σαούλ, Κόκε, Ρόντρι Ερνάντες, Ντιέγκο Κόστα, Γκριζμάν, Κορέα (70’ Λεμάρ)

Ισοπαλία στο Γκελζερκίρχεν και νίκη της Γαλατασαράι (vid)