CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Το πρώτο γκολ που ακυρώθηκε με VAR

Συνέβη στο ματς Άγιαξ-Ρεάλ Μαδρίτης

Στη φάση των “16” του Champions League οι διαιτητές έχουν για πρώτη φορά στη διάθεσή τους το VAR.

Το πρώτο γκολ που ακυρώθηκε στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ήταν στο ματς Άγιαξ-Ρεάλ Μαδρίτης.

Λίγα λεπτά μετά το πρώτο ημίωρο, ο “Αίας” άνοιξε το σκορ, μετά την κεφαλιά του Ντε Λιχτ, το λάθος του Κουρτουά και την κεφαλιά του Ταγλιαφίκο.

Ο ρέφερι είδε το VAR και έκρινε ότι ο Τάντιτς ήταν σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε τον Βέλγο γκολκίπερ, όταν ο Ταγλιαφίκο έστελνε την μπάλα στα δίχτυα.

Να σημειωθεί ότι στο 87′ ο Καρβαχάλ έφυγε από δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο Ασένσιο σε κενό τέρμα διαμόρφωσε το 1-2 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο ρέφερι εξέτασε πάλι το VAR και κατοχύρωσε το γκολ υπέρ των “μερένγκες”, οι οποίοι είχαν το replay με το μέρος τους στο Άμστερνταμ.

Δείτε το ακυρωθέν γκολ του Άγιαξ που είχε ως αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το 60ό λεπτό της αναμέτρησης:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Champions League: Το πρώτο γκολ που ακυρώθηκε με VAR», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.