CHAMPIONS LEAGUE

Πέρασαν Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Σκέντιγια και Σπάρτακ Τρνάβα (vids)

Προκρίθηκαν στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League πήραν οι Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Σκέντιγια και Λέγκια Βαρσοβίας.

Η κροατική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Χαποέλ Μπερ Σεβά (σ.σ. στον πάγκο ο Γιάννης Ανέστης), αλλά το 5-0 του πρώτου ματς της έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας.

Όταν ο γνώριμος των ελληνικών γηπέδων Μάριο Μπούντιμιρ μείωσε στο 49′, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και στο 54′ ο Ιζέρ Χαΐροβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Σκέντιγια, από την πλευρά της, υπερασπίστηκε το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα και αποσπώντας 0-0 στη Μολδαβία από τη Σερίφ, πήρε το εισιτήριο.

Τέλος, η Λέγκια έμεινε με 10 παίκτες στο 37′, ωστόσο βρήκε το πρώτο από τα δύο γκολ που χρειαζόταν (με τον Ινιάκι Αστίθ) για να στείλει τη σειρά στην παράταση.

Ο Ντομαγκόι Άντολιτς δέχθηκε δύο κίτρινες σε 4 λεπτά και αποβλήθηκε στο 85′, με συνέπεια το έργο της ομάδας του να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο και εν τέλει αυτή να αρκεστεί στη νίκη χωρίς αντίκρισμα, με 1-0.