CHAMPIONS LEAGUE

Λόβρεν: «Πρέπει να ξυπνήσουμε!»

Ο Κροάτης αμυντικός της Λίβερπουλ αφύπνισε τους συμπαίκτες του στο ημίχρονο με τη Σίτι και στο δεύτερο μισό, η ομάδα του έκανε την ανατροπή, φτάνοντας σε μία πανηγυρική πρόκριση

Το πρώτο 45λεπτο δεν πήγε καλά για τη Λίβερπουλ στον επαναληπτικό με τη Μάντσεστερ Σίτι και ο Ντέγιαν Λόβρεν αποφάσισε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, στην διάρκεια του ημιχρόνου. «Πρέπει να ξυπνήσουμε», είπε μεταξύ άλλων ο Κροάτης και η διαφορά των «κόκκινων» ήταν εμφανής στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Με τον Γκαμπριέλ Ζέσους να ανοίγει το σκορ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 2’, η Λίβερπουλ έδειχνε ότι θα είχε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο στο «Έτιχαντ». Κι αυτό μπορεί να μην επιβεβαιώθηκε από το σκορ, αφού παρέμεινε το 1-0, ωστόσο οι «πολίτες» πίεσαν πάρα πολύ τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει τουλάχιστον ακόμη ένα τέρμα.

Μετά το ημίχρονο η Λίβερπουλ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και αλλαγμένη προς το καλύτερο. Σε αυτή την αλλαγή έπαιξε ρόλο και ο Λόβρεν, όπως δήλωσε και ο ίδιος μετά το τέλος του αγώνα:

«Για να πω την αλήθεια, φώναξα πολύ στο ημίχρονο. Είπα στα υπόλοιπα παιχνίδια, ότι πρέπει να ξυπνήσουμε. Παίζαμε πολύ πίσω, πολύ παθητικά κι αυτό δεν έφτανε και μάλιστα ο προπονητής μας συμφώνησε, λέγοντας ότι παίζετε πίσω, γιατί δεν τους πιέζετε καθόλου.

Ζήτησε από εμένα και τον Φαν Ντάικ να ανεβάσουμε κι άλλο την ομάδα και να την βγάλουμε από την περιοχή μας, κάτι που είναι εξαιρετικά δύσκολο, από την στιγμή που η Σίτι είχε συνεχώς την κατοχή της μπάλας.

Έτσι, έβαλα μία… φωνή στα παιδιά, θέλοντας να τους υπενθυμίσω ότι απείχαμε κάτι περισσότερο από 45 λεπτά για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League. Για να είμαστε ειλικρινείς είχαμε και την τύχη με το μέρος, αλλά αν δούμε και τα δύο παιχνίδια μαζί, μπορώ να ότι ήμασταν καλύτεροι και η τύχη ενίοτε ευνοεί τους καλύτερους! Στη συνέχεια πετύχαμε δύο γκολ και περάσαμε. Νομίζω ότι το δικαιούμασταν».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λόβρεν: «Πρέπει να ξυπνήσουμε!»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.