CHAMPIONS LEAGUE

Ο Ικάρντι πήρε εκδίκηση από την Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα έχανε ευκαιρίες, η Ίντερ είχε όμως τον Ικάρντι που χρειάστηκε μόνο μία για την τιμωρήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1

Ο Μάλκομ ήταν ο απίθανος ήρωας της Μπαρτσελόνα στο “Μεάτσα”, αλλά ο Ικάρντι τιμώρησε τους “μπλαουγκράνα” για τις χαμένες ευκαιρίες, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Είναι προϊόν των ακαδημιών της, αλλά δεν εκτιμήθηκε σωστά το ταλέντο του. Ηταν μοιραίο ο άνθρωπος των κρίσιμων γκολ της Ιντερ να τιμωρήσει την Μπαρτσελόνα για το γεγονός ότι ήταν τόσο σπάταλη στο «Μεάτσα».

Ο Χαντάνοβιτς ήταν φανταστικός πραγματοποιώντας επτά αποκρούσεις. Εντούτοις ο Βαλβέρδε στράφηκε σε έναν… λησμονημένο για τη λύση, τον Μάλκομ που ουσιαστικά στην πρώτη του ευκαιρία άνοιξε το σκορ (83’) μετά από εξαιρετικό σόλο και ασίστ του Κουτίνιο. Ωστόσο οι «νερατζούρι» όπως έχουν κάνει επανειλημμένα φέτος, δεν παράτησαν το ματς και στη μοναδική ευκαιρία που παρουσιάστηκε στον Ικάρντι πέντε λεπτά μετά, ισοφάρισε σε 1-1. Δικαίωση προσωπική και συνολική. Η Ιντερ έχει επανέλθει για τα καλά.

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Βρσάλικο, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς (85′ Λαουτάρο Μαρτίνες), Ναϊνγκολάν (63′ Μπόρχα Βαλέρο), Πολιτάνο (81′ Καντρέβα), Πέρισιτς, Ικάρντι.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Τζόρντι Αλμπα, Λενγκλέ, Πικέ, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Αρτούρ (74′ Βιδάλ), Ντεμπελέ (81′ Μάλκομ), Κουτίνιο, Σουάρες.

Ο Κέιν έσωσε το (ευρωπαϊκό) μέλλον της Τότεναμ

Χρειάστηκε να περιμένει μέχρι ο 89ο λεπτό. Να γίνουν δύο κόντρες σε αμυντικούς πριν η μπάλα καταλήξει βασανιστικά στα δίχτυα του Ζουτ και να γίνει η ανατροπή. Ναι, δεν ήταν διόλου εύκολο για την Τότεναμ κόντρα στην Αϊντχόφεν. Μέχρι τότε βρισκόταν εκτός συνέχειας του Τσάμπιονς Λιγκ. Από το δεύτερο κιόλας λεπτό ο Ντε Γιόνγκ έδωσε στα «σπιρούνια» να καταλάβουν πως θα είχαν δύσκολο απόγευμα. Εντούτοις ο Κέιν ήταν ξανά εκεί. Αρχικά μετά από ασίστ του Γιορέντε ισοφάρισε και λίγο πριν το φινάλε έβαλε την μπάλα σε… τροχιά για γκολ και την Τότεναμ πρόκρισης.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκατζανίγκα, Οριέ (75’ Τρίπιερ), Ντάβινσον Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Γουίνκς, Ερικσεν, Λούκας Μόουρα (62’ Λαμέλα), Ντέλε Αλι, Σον (75’ Γιορέντε), Κέιν.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Ντάμφρις, Σβαμπ, Φιαργκέβερ, Ανχελίνο, Ροσάριο, Περέιρο (73’ Μάλεν), Χέντριξ, Λοσάνο, Ντε Γιονγκ (81’ Σάινδμπερι), Μπέρχβαϊν.